Erişilebilirlik

Kerry Türkiye'ye Gidiyor


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, bu haftasonundan itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi Avrupa ve Ortadoğu ülkesine resmi ziyarette bulunacak.

Kerry’nin 24 Şubat ve 6 Mart tarihleri arasındaki programı boyunca sırasıyla İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ı ziyaret edeceği açıklandı.

John Kerry’nin ziyaretinin önemli bir bölümü Suriye krizine ayıracağı tahmin ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kerry’nin Londra, Berlin ve Paris’ten sonra uğrayacağı Roma’da, Suriye krizi konusunda çok taraflı toplantılara katılacağı, Suriye Muhalefet Koalisyonu liderleriyle görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Kerry’nin Suriye krizi konusunda yeni bir diplomatik çözüm planı üzerinde çalıştığı biliniyor. Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, Beşar Esat’ın Suriye devlet başkanlığını bırakmasını da içeren bu planı, Ortadoğu’ya yapacağı ziyarette bölge liderleriyle birlikte ele alacak.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre John Kerry, Roma’dan sonra geçeceği Ankara’da Türk yetkililerle bir araya gelerek, “Suriye krizini sona erdirme; bölgesel istikrar, barış ve güvenliği arttırma gibi stratejik öncelikleri ele almanın” yanı sıra, terörle mücadele çabaları da dahil Türkiye’yle Amerika arasında ikili işbirliğini derinleştirmenin yollarını arayacak.

Suriye krizi, Kerry’nin Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ziyaretlerinde de ele alınacak.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, John Kerry’nin ziyaret edeceği Ortadoğu ülkeleri arasında İsrail, Filistin ve Ürdün’ün adları geçmiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG