Erişilebilirlik

Kerry: 'Terör İçin Özür Olamaz'


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşurken

Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan ABD Dışişleri Bakanı dünyanın canice bir anarşiye tanıklık etmekte olduğunu belirtirken Ürdün savaş uçakları IŞİD hedeflerini dördüncü gün de vurmaya devam etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry terörizme ”Terör benliğinin her yanıyla” karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansında konuşan Kerry, dünyanın ”canice bir anarşiye” tanıklık etmekte olduğunu belirtti. IŞİD militanlarını kast eden Kerry şiddete dayalı aşırı eğilimlerin yükselmesine hiç bir şekilde özür bulunamayacağını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı bu konuşmayı yaparken Ürdün savaş uçakları IŞİD hedeflerini vurmaya dördüncü gün de devam etti.

Aralık ayında uçuşlarını askıya alan Birleşik Arap Emirlikleri operasyonlara yeniden başlamak üzere Ürdün’e bir F-16 filosu yolladı.

Öteyandan Ürdün uçaklarının saldırısında Amerikalı bir rehinenin öldüğü yönündeki IŞİD iddiası hala doğrulanamadı.

Ailesi, IŞİD’in elinde rehin tutulan Amerikalı yardım görevlisi Kayla Mueller’in hala sağ olduğuna inanıyor.

Beyaz Saray da, Mueller’in hava saldırılarında öldüğüne dair ellerinde kanıt olmadığını bildirdi.

Ürdün, IŞİD’in rehin pilotu yakarak öldürdüğünü gösteren videoyu bu hafta yayınlamasına rağmen, aslında pilot Muaz Kasasbeh’i Ocak ayı başında öldürdüğünü bildirmişti. Bu da IŞİD’in rehin yardım görevlisiyle ilgili iddiaları hakkında soru işaretleri yaratmış durumda.

Kayla Mueller, IŞİD’in elinde bilinen son Amerikalı rehine. Örgüt, daha önce üç rehineyi başlarını keserek öldürmüştü.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh, terörist örgütlerin hava saldırılarına karşı rehineleri kalkan olarak kullandığını iddia etti ve örgütü yalan propaganda yapmakla suçladı.

Mueller’i yakından tanıyan kişiler, kendisinin savaş ve terör eylemlerinden mağdur olan sivillerin durumundan etkilendiğini söylüyor. Kayla Mueller daha önce de Suriye, Batı Şeria ve Hindistan’da yardım örgütlerinde gönüllü olarak çalışmıştı.

Mueller’in anne ve babası, IŞİD militanlarından özel olarak kendilerine ulaşmalarını istedi. Örgüt Mueller’in Rakka’ya düzenlenen hava saldırısında öldüğünü iddia ediyor.

Kayla Mueller, 2013’te Halep’te bir hastaneden çıkarken kaçırılmıştı.

XS
SM
MD
LG