Erişilebilirlik

Suriye'de Kanlı Pazar: 140 Ölü


Humus'taki saldırılar rejime destek veren bir mahallede düzenlendi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ile ateşkes için geçici bir anlaşmaya vardıklarını duyursa da Suriye Pazar günü de kana bulandı. Başkent Şam ve Humus’ta IŞİD'in düzenlediği saldırılarda en az 140 kişi hayatını kaybetti

Suriye'de ateşkes beklenirken, Esat rejimi kontolündeki bölgeler bombalı saldırıların hedefi oldu.

Humus’ta Pazar sabah saatlerinde bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlendi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre çoğu sivil en az 57 kişi öldü; yüzden fazla yaralı var. Gözlemevi, saldırının ağırlıklı olarak Alevilerin yaşadığı El Zehra mahallesinde düzenlendiğini açıkladı. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Aynı semt geçen ay da IŞİD'in hedefi olmuş ve 22 kişi hayatını kaybetmişti.

Başkenti Şam’da da sık sık saldırıların yaşandığı Seyyide Zeyneb bölgesinden bomba yüklü araç patlatıldı. Suriye resmi haber ajansı SANA, 4 patlamanın duyulduğu intihar saldırılarında 83 kişinin öldüğünü bildirdi.

Şam'daki saldırıları da IŞİD üstlendi. 31 Ocak’ta yine aynı bölgeye düzenlenen intihar saldırılarında en az 46 kişi ölmüştü.

Kerry: 'Suriye'de Ateşkes Yakın'

Diğer yandan Ürdün'ün başkenti Amman'da açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejimi ile muhalif güçler arasındaki çatışmanın saatler içinde bitebileceğini söyledi.

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la telefonda görüştüklerini söyleyen Kerry, tarafların geçici ateşkesi için prensipte anlaşmaya vardıklarına inandığını söyledi.

ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in anlaşma şartlarını ilerleyen günlerde ele alacağınını açıklayan Kerry, anlaşmanın daha sonra da taraflarca uygulamaya konulacağını belirtti.

Ayrıntıların henüz netleştirilmediği anlaşma için Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan daha temkinli bir açıklama yapıldı. Açıklamada Lavrov’un Suriye’de savaş durumununun kesilmesi için yaklaşımların ele alındığı yer aldı. Rusya’nın resmi haber ajansına konuşan Lavrov da, BM Güvenlik Konseyi'nin tanıdığı terörist örgütlerin ateşkes şartlarının dışında tutulmasını görüştüklerini söyledi.

12 Şubat'ta Münih’te yapılan güvenlik konferansında bir hafta içinde ateşkese gidilmesi çağrısı yapılmış, ancak ateşkes uygulanamamıştı.

Suriye'de Kanlı Haftasonu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG