Erişilebilirlik

Kerry: Rusya Ukrayna İçin Çabuk Davranmalı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Moskova’nın önümüzdeki birkaç saat içinde Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara silahsızlanma çağrısı yapması gerektiğini açıkladı.

Kerry bu açıklamayı Paris’te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüştükten sonra yaptı. Kerry, Fabius ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ayrılıkçıları silahlarını bırakmaya ve yasal sürecin parçası olmaya ikn etmeye çalıştığını kanıtlaması gerektiği konusunda tümüyle anlaştıklarını söyledi.

Amerika, Moskova Ukrayna'daki krizi azaltıcı adımlar atmazsa yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu bildiriyor.

Bir gün önce NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna konusunda uluslararası taahhütlerine uyduğunu gösteren bir belirti olmadığını ve NATO dışişleri bakanları toplantısında Ukrayna’nın askeri yeteneklerini güçlendirme yollarının ele alınacağını açıklamıştı.

Bu arada yine Çarşamba günü Moskova’da Rus parlamentosunun üst kanadı yaptığı oylamada Cumhurbaşkanı Vladimin’in Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme yetkisini iptal etti.

Putin bir gün önce parlamentodan Mart ayında kendisine verdiği Ukrayna’ya asker gönderme yetkisini geri almasını istemişti.

XS
SM
MD
LG