Erişilebilirlik

Kerry Ortadoğu'da Temaslarını Sürdürüyor


Bu sabah İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la bir araya gelen Kerry, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüşmek amacıyla Ramallah’a geçti.

İsrail’deki temaslarının ardından son olarak Batı Şeria’ya geçen Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, taraflara bir barış anlaşması taslağı sunmayı amaçlıyor

Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden canlandırmayı amaçlayan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşmelerini sürdürüyor. Kerry, kısa bir süre içinde taraflara bir barış anlaşması taslağı sunmayı planlıyor.

Dün sabah İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la bir araya gelen Kerry, daha sonra Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüştü.

Kerry, barış anlaşması taslağının taraflar arasındaki görüş ayrılıklarını azaltmasını ve daimi görüşmelere rehberlik etmesini umuyor. Amerika Dışişleri Bakanı, anlaşma taslağının sınırlar, güvenlik, mülteci sorunu, Kudüs’ün statüsü, tarafların birbirlerini tanıması ve şiddet olaylarına son verilmesi gibi temel sorunlara değineceğini söyledi.

Dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla bir araya gelen Kerry, taraflar arasında nihai barışa Nisan ayında varılmasının hedeflendiğine, ancak çerçeve anlaşmasının önemli bir aşama olacağına dikkati çekti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Mart ayından bu yana bölgeye onuncu ziyaretini gerçekleştiriyor. Geçen yılın başında dışişleri bakanlığı görevini Hillary Clinton’dan devralan Kerry, önceliği Ortadoğu barışına vereceğini söylemişti. John Kerry, İsrail ve Filistin arasında yıllardır devam eden çatışmalara iki devletli çözüm önerisiyle son vermeyi amaçlıyor.

Amerikan tarafının iyimserliğine rağmen İsrailli ve Filistinli yetkililer, birbirlerine kuşkuyla yaklaşıyor. İsrail, Filistin tarafından güvenlik garantileri ve “resmi tanınma” istiyor. Filistin tarafıysa İsrail’in işgal altında tuttuğu topraklarda Yahudi yerleşimciler için inşaatları sürdürmesinden şikayetçi. Filistinli yetkililer, İsrail’in inşaatları sürdürmesi durumunda görüşmelerden tek yanlı çekilme tehdidinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG