Erişilebilirlik

Kerry’nin İlk Dış Ziyareti Başarılı Bulundu


Kerry’nin İlk Dış Ziyareti Başarılı Bulundu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Kerry’nin İlk Dış Ziyareti Başarılı Bulundu

Amerika’nın Sesi, Dışişleri Bakanı Kerry’nin ziyaretlerinin nasıl karşılandığını, ikinci Obama dönemindeki Amerikan dış politikası hakkında ne gibi ipuçları verdiğini inceledi

Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk yurtdışı gezisinde Amerika’nın Avrupa ve Ortadoğu’daki müttefikleriyle temaslarda bulundu. Amerika’nın Sesi, Kerry’nin ziyaretinin iki bölgede nasıl karşılandığını, ziyaretin Obama’nın ikinci dönem başkanlığının Amerikan dış politikası hakkında ne gibi ipuçları verdiğini inceledi.

John Kerry’nin ilk durağı, İngiltere Başbakanı’nın ikamet ettiği Downing Sokağı’ndaki 10 numaralı konuttu.

Londra’daki Chatham House düşünce kuruluşundan Xenia Dormandy’ye göre, Kerry, Obama’nın küresel sorunlara yaklaşımı olan ‘yumuşak güç’ politikasını yansıtıyor.

“Amerika farklı bir yaklaşım seçiyor. Bu, Amerika’nın daha az güç kullanacağı değil, gücü farklı kullanacağı anlamına geliyor.”

Avrupalı müttefiklerine karşı bu yaklaşımı sergileyen Bakan Kerry, Suriye’deki kriz konusunda Roma’da yapılan konferansta da tutumunu değiştirmedi. Kerry, Suriyeli isyancılara Amerika’nın ilk doğrudan yardımının sadece gıda ve tıbbi malzeme olacağını söyledi.
John Kerry: “Diğer dışişleri bakanlarıyla yaptığım temaslar ışığında söyleyebilirim ki gösterdiğimiz bütün çabalar, Suriyeli direnişçilerin amaçlarına ulaşmasında çok etkili olacak.”

Ancak Suriyeli direnişçiler, yardımın, Suriye’deki, ya da komşu ülkelerde kurulan ve bir milyondan fazla Suriyeli’nin yaşadığı mülteci kamplarındaki kötü durumu düzeltmeye yetmeyeceği görüşünde.

Kerry Ortadoğu’da Mısır gibi Amerika’nın geleneksel müttefiklerini ziyaret etti. Bölgede Amerikan dış politikasıyla ilgili memnuniyetsizlik daha belirgindi.

Amerika, kendisini, dünyanın en önde gelen insan hakları savunucusu ve yoksul ülkelere en çok ekonomik ve insani yardım sağlayan ülke olarak görse de Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nden Profesör Sait Sadık dahil birçok Ortadoğulu Amerikan dış siyasetine farklı bakıyor.

”Amerika, kendi çıkarlarıyla zıtlaşmadıkça bu ülkelerin içinde ne olup bittiğini umursamıyor. Amerika’nın Ortadoğu’yla ilgili dış politikasındaki ahlaki sorun da bu. Hepsi ucuz petrol peşinde.”

Amerikalı yetkililer bu görüşe katılmasa da uzmanın, Amerika’nın Ortadoğu’da ve tüm dünyada sürekli çıkarları olduğu görüşüne hak verebilir.

Xenia Dormandy, John Kerry’nin Amerikan dış siyasetinde çok büyük değişiklikler yapmayacağı görüşünde: ”Önemli bir tutum değişikliği göreceğimize şüphe yok. Dış siyasetin içeriğini Beyaz Saray hazırlıyor. Bu içerik değişmese de bir tarz değişikliği olacağından eminiz.”

Dört yıl boyunca John Kerry’yi şiddetin hüküm sürdüğü birçok ülkeyle ilgili sorunlar bekliyor. Kerry, Dışişleri Bakanı olarak Amerika’nın çıkarlarını korurken bir yandan da bazı küresel sorunları çözmeye çalışacak.
XS
SM
MD
LG