Erişilebilirlik

Kerry Netanyahu'ya Güvence Verdi


ABD Dışişleri John Kerry ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail’in güvenliğinin hem Filistinlilerle barış görüşmeleri hem de İran’la uluslararası nükleer müzakerelerde ana unsur olduğunu açıkladı.

Kudüs’te Başbakan Benjamin Netanyahu ile görüşen Kerry, İran’ın nükleer silah üretebilme yeteneğinin “ortadan kaldırılması” için Amerika’nın elinden geleni yapacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Kerry, hem Amerika hem de İsrail’i İran ile uzun vadeli bir anlaşma hedefi üzerinde anlaştıklarını vurguladı.

Barışçı bir nükleer programın ispatının zor olmayacağını belirten Kerry, İran’la kapsamlı anlaşmaya varma çabalarının sonunda bu programın barışçı olup olmadığını anlayacaklarını söyledi.

Başbakan Netanyahu ise , İran’la geçen hafta yapılan anlaşmaya karşı olduğunu tekrarladı. Anlaşma, İran’ın nükleer faaliyetlerinin bir bölümünü kısıtlaması ve daha geniş uluslararası denetime izin vermesi karşılığı bazı ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor. İsrail Başbakanı ise İran nükleer silah üretmediğini ispatlayana kadar tüm yaptırımların uygulanmaya devam etmesini istiyor.

İsrail’in güvenliğinin Filistin ile yapılan görüşmelerde de yer alan “temel bir unsur” olduğunu vurgulayan Kerry, tarafların “ bazı ilerlemeler sağladıklarını” söyledi. Ancak yetkililer, taraflar arasında dokuz aydır devam eden görüşmelerde sağlanan ilerlemenin çok az olduğunu vurguluyor.


ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Ramallah’ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile görüştükten sonra Kudüs’e dönerek Başbakan Netanyahu ile yeniden biraraya gelecek.
XS
SM
MD
LG