Erişilebilirlik

Kerry: Mısır'da Demokrasiye Dönüş Belirtileri Var


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır Genelkurmay Başkanı General Abdül Fettah el-Sissi ile görüşürken
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargılanmasından bir önce Mısır’da demokrasiye dönüş belirtileri gördüğünü açıkladı.

Kerry, bu açıklamayı Amerika ile Arap ülkeleri arasındaki gerginliği azaltmayı amaçlayan Ortadoğu gezisinin ilk durağı Kahire’de yaptı.
Kerry, Mısır dışişleri bakanı Nebil Fehmi ile görüşmesinden sonra düzenlediği ortak basın toplantısında Amerika’nın ordu destekli geçici hükümete bazı askeri yardımların durdurulmasına rağmen Mısır’ın dostu ve ortağı olarak kalmakta kararlı olduğunu söyledi.

Obama yönetimi hükümet karşıtı göstericilere karşı şiddete başvurması ve siyasi karışıklık nedeniyle Mısır’a her yıl verilen 1,3 milyarlık askeri yardımın bazı bölümlerini dondurmuş bulunuyor.

Kerry dokuz gün sürecek Ortadoğu ve Avrupa gezisinin ikinci durağı Suudi Arabistan. ABD dışişleri bakanı Riyad’da Suudi liderlerle Mısır, Suriye’deki iç savaş ve İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmeleri ele alacak.

Kerry daha sonra Beytüllahim’e geçecek ve burada Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşecek.
ABD dışişleri bakanı Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas ve Polonya’yı da ziyaret edecek.
XS
SM
MD
LG