Erişilebilirlik

Kerry Lavrov'la Ukrayna'yı Görüşecek


Kerry Lavrov'la Ukrayna'yı Görüşecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırıyı ve bölgedeki gerilimi görüşmek üzere Ukrayna ve Almanya’ya gidecek. Kerry’nin Almanya’da yapılacak olan güvenlik konferansında Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesi bekleniyor

Ukrayna ordusu ve Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle, Rusya’nın Eylül ayında imzalanan Minsk ateşkes anlaşmasına uymadığına yönelik suçlamalar artıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom ile görüşen Kerry, çatışmalardan kaygı duyduklarını söyledi:

“Ukrayna hepimizin aklında.”

Bakanlık, Kerry’nin ziyaretinin Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin göstergesi olduğunu bildirdi:

“Ruslar’ın ayrılıkçılara tank, ağır silah ve roket temin etmesine son vermeleri gerekiyor.”

Ukrayna eski büyükelçisi Steven Pifer’e göre, ayrılıkçıların saldırıların şiddetini arttırması, Rusya’nın geri adım atmayacağının ve ateşkes anlaşmasına uymayacağının göstergesi olabilir:

“Ne yazık, Ruslar’ın ciddi olarak müzakereye niyetli olduğunu gösteren bir gelişme görmedik.”

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Rusya’ya ve Rusya’dan destek alan ayrılıkçı yetkililere uygulanan yaptırımları altı ay uzatma kararı aldı.

Rusya araştırmaları uzmanı Leon Aron, yaptırımların Moskova üzerinde beklenen etkiyi yapacağından emin değil:

“Ekonomik ve siyasi yaptırımlarla birlikte uygulanan dışlamanın hangi noktada Putin’i fikrini değiştirmeye zorlayacağını bilen yok. Doğrusunu söylemek gerekirse bunları düşündüğünden bile şüpheliyim.”

Amerika ve batılı ülkeler Ukrayna konusunda planlama yapmaya devam ederken, ölen sivillerin sayısındaki artış kaygı yaratıyor.

Birleşmiş Milletler, Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalarda beş binden fazla kişinin öldüğünü, 10 binden fazla da yaralı olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG