Erişilebilirlik

Kerry İran Dışişleri Bakanı ile Görüştü


İran Dışişleri bakanı Cevat Zarif ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Münih Güvenlik Konferası sırasında İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile ender rastlanan ikili bir görüşme yaptı.

Üst düzeyde bir ABD dışişleri yetkilisi Kerry’nin Zarif, tarafların iyi niyetle müzakere etmesi ve İran’ın Kasım ayında varılan ara anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmesinin önemini tekrarladığını açıkladı. Kerry Amerika’nın mevcut yaptırımları uygulamaya devam edeceğini de vurguladı.

Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton, Kerry ve Zarif’in başbaşa görüşmesinin, uluslararası topluluk İran’la yeniden masaya oturmaya hazırlanırken”son derece önem” taşıdığını söyledi.
Dünya güçleri 18 Şubat’ta Viyana’da geniş kapsamlı bir nihai anlaşmaya varma çabaları çerçevesinde İran ile yeniden biraraya gelecek.

İran, Kasım ayında P5+1 ülkeleriyle vardığı anlaşma gereği iki nükleer tesisindeki uranyum zenginleştirme faaliyetlerine sınırlama getirmiş bulunuyor.
BM’e bağlı Uluslararası Atom Enerji Dairesi geçen ay yayınladığı raporda İran’ın, uranyumu %20 oranında zenginleştirdiği Natanz ve Ferda tesislerindeki santrifüjleri kapattığını açıkladı.

Kasım ayında varılan anlaşma, İran’ın sadece uranyumu %5 oranında zenginleştirmesine izin veriyor, Tahran’ın, elindeki yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum stoklarını azaltmasını öngörüyor. Bunların karşılığında Amerika ve AB, İran’a uygulanan yaptırımların yumuşatılması vaadinde bulundu.

Anlaşma altı aylık bir süreyi kapsıyor, bu nedenle taraflar bu süre içinde kalıcı bir anlaşma yapmak üzere müzakerelere devam ediyor.
XS
SM
MD
LG