Erişilebilirlik

Kerry Sürpriz Ziyaretinde Maliki'yi İknaya Çalıştı


Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yle Bağdat’ta biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, birlik hükümeti konusundaki Amerikan görüşünü tekrarladı

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, son gelişmeleri ele almak üzere Irak’a gitti. Bugün Bağdat’a giden Kerry, Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü. Kerry’nin Sünni ve Kürt liderlerle de biraraya geliyor.

John Kerry, Maliki’den hükümette Sünni ve Kürtlerin daha fazla temsil edilmesini istiyor.

Amerika Dışişleri Bakanı dün de Mısır ve Ürdün’ü ziyaret etmişti. Kerry, Kahire’de gazetecilere yaptığı açıklamalarda Irak hükümetinin daha kapsayıcı olması gerektiğini söylemiş ve Amerika’nın bu konuda destek vermeye hazır olduğunu kaydetmişti.
Kerry, “Eğer isterlerse, tüm Irak’ı temsil edecek bir lideri seçme fırsatları var. Herkesi kapsayan ve IŞİD militanları üzerinde yoğunlaşan bir birlik hükümeti kurulabilir. Iraklıların, sadece bizim değil bölgedeki tüm ülkelerin ve diğer dünya devletlerinin desteğiyle bu yönde hareket edeceğine eminim,” dedi.

Bu arada IŞİD militanları Bağdat’a saldırma tehdidinde bulundu. Ancak Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, IŞİD’in başkente doğru ilerleyişinin yavaşladığını söyledi.

Bağdat’a 300 askeri danışman gönderme emri veren Başkan Barack Obama, Irak’a muharebe birlikleri göndermeyi reddediyor. Obama, militanların giderek güç kazanabileceğini ve bölgedeki diğer ülkelerin de istikrarını tehdit edebileceğini söylerken, Amerika’nın, bu militanların tehdit oluşturduğu her ülkeye asker gönderemeyeceğini kaydetti.


İran’ın dini lideri Ali Hamaney de dün Amerika’nın Irak’a asker göndermesi fikrine karşı çıktı, Bağdat hükümetinin kendi başına militanları etkisiz hale getirebileceğini söyledi.

Bu arada Sünni aşiretler Irak ile Ürdün arasındaki bir sınır kontrol noktasını ele geçirdi. Çatışmaların başlamasından hemen sonra Irak ordusunun geri çekildiği de gelen bilgiler arasında. Turaybil aşiretinin IŞİD’e yardım amacı mı taşıdığı henüz bilinmiyor. Ancak aşiret daha önce IŞİD’in sevkiyat yolu açmıştı.
Kerry, Irak ziyareti sonrasında NATO dışişleri bakanlarıyla görüşmek üzere Brüksel’e geçecek. Amerikalı bakan, Brüksel’de Avrupalı yetkililerle de Irak konusunu görüşecek.
XS
SM
MD
LG