Erişilebilirlik

Kerry İlk Dış Gezisine Başladı


Kerry Washington yakınındaki askeri üsde uçağına binerken
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry 11 gün sürecek ilk dış gezisine başladı. Kerry'nin Avrupa ve Ortadoğu'da ziyaret edeceği 11 ülke arasında Türkiye de var.
Kerry gezisinin ilk durağı olan Londra'dan Paris'e oradan da Roma, Ankara ve Kahire'ye geçecek. Kerry daha sonra Riyad, Abu Dhabi, Doha ve Katar'ı ziyaret edecek.
Amerika’nın Sesi Dışişleri muhabiri Scott Stearns’ün haberine göre, Kerry’nin baş gündem maddesi Suriye.

Suriye’de iç savaş bütün hızıyla devam ederken, Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa ve Ortadoğu liderleriyle Suriye ağırlıklı görüşmeler yapacak. Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland’a göre Kerry, Suriyeli muhalefet gruplarıyla da görüşecek: “Dışişleri Bakanı bu ziyaretini daha çok bir dinleme gezisi olarak tanımlıyor. Suriye Muhalefet Koalisyonu’nun ne yapmak istediğini, Amerika’dan ne beklediğini öğrenmek, aynı zamanda Suriye’yle yakından ilgili Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin de durumla ilgili görüşlerini almak istiyor.”

Dışişleri Bakanı Kerry Suriye’ye yabancı değil. Kongre’deki onay görüşmeleri sırasında, Beşar Esat’ın kendisinden yardım istediğini söyledi: “Batı’ya bir şekilde erişmek ve bir uzlaşma imkanı araştırmak istedi. Ama tarih önümüze geçti. Bu yardım gerçekleşmedi. Şimdi de bugüne kadar yaptığı affedilmez yanlış uygulamalar yüzünden artık yardım söz konusu olamaz.”

Suriye’nin sadık dostu Rusya, şimdi muhalefet gruplarıyla görüşülmesini istiyor. Kerry, Berlin’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüşecek. Lavrov şimdi, “Suriye’de öncelik diyalog olmalı” diyor: “Suriye’de durum değişiyor. Yalnızca muhalefet gruplarının diyaloğa hazır olması yeterli değil, hükümetin de bunu istediğinden emin olmamız gerekiyor.”

Washington’daki CATO Enstitüsü uzmanı Malou Innocent, Rusya’nın politika değişikliğinin, Esat için kötü haber olduğunu söylüyor: “Sonunda, savaştan isyancı grupların galip çıkabileceğini kabul etmeleri gerekti. Bu, Rusya için de kabul etmesi zor bir durum.”

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Profesör Ruth Wedgwood’a göre, savaşın artan hızı, Esat’ın Suriye’yi artık bir arada tutamayacağını gösteriyor: “Durum çok hassas bir denge gerektiriyor. Suriye’de çok sayıda farklı kökenden grup yaşıyor. Esat da her zaman farklı mezheple etnik köken kartını ve Aleviler’i kullandı. Durumun kötüye gitmemesi için dikkat etmek gerekiyor.”

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG