Erişilebilirlik

Kerry Erbil’de Barzani’yle Görüştü


Irak’ta temaslarını sürdüren Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Sünni İslamcı militanların Irak’taki ilerleyişine son verilmesi için çözümün Bağdat'a kapsayıcı bir hükümet kurulması olduğunu söyledi

Irak’ta temaslarını sürdüren Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Sünni İslamcı militanların Irak’taki ilerleyişine son verilmesi için çözümün Bağdat'ta kapsayıcı bir hükümet kurulmasını olduğunu söyledi.

Kerry, Salı günü Erbil’de Bölgesel Kürt Yönetimi lideri lideri Mesut Barzani ile görüştü. Irak’ın “yeni bir gerçekle karşı karşıya” olduğunu belirten Barzani, Kürtler'in krizi sona erdirme yolları aradığını söyledi.

Şii Başbakan Nuri el Maliki'nin Sünniler'i dışlayıcı politikalar izlediğini düşünen ABD daha kapsayıcı bir birlik hükümeti kurulmasını istiyor.

IŞİD militanlarının Musul dahil bir dizi kent ve kasabayı ele geçirmesinin ardından Irak merkezi yönetimine ait güvenlik güçlerinin terk ettiği Kerkük kentinde kontrol Kürt yönetiminde.

Irak’ın kritik bir dönemden geçtiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının saldırılarının “Irak’ın varlığı üzerinde bir tehdit” oluşturduğu bu dönemde, Kürt bölgesi ile Irak güvenlik güçleri arasındaki işbirliği güvenlik için çok önemli hale geldi” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler verilerine göre Irak’ta sadece Haziran ayı içinde çoğunluğu sivil 1000’in üzerinde kişi hayatını kaybetti. Mayıs ayına kadar 4 bin 500 kişinin öldüğü Irak’ta 2008’den beri en çok kaybın yaşandığı bildiriliyor.

Kuzey Irak ziyareti öncesinde Pazartesi günü Irak merkezi yönetiminin başındaki Şii Başbakan Nuri el Maliki ile Bağdat'ta görüşen Kerry, kapsayıcı bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı, Iraklı liderlerin yeni hükümet kurulması çalışmalarına 1 Temmuz’a kadar başlayacakları sözü verdiklerini bildirdi. Kerry ayrıca, Iraklılar'ı IŞİD’in varlığına karşı çabuk harekete geçmeleri konusunda uyardı.

Amerika, Maliki hükümetine açıkça görevi bırakma çağrısı yapmasa da Kürtler ile Sünniler'e daha fazla yetki veren bir hükümet oluşturması çağrısını defalarca yineledi.

Amerika Dışişleri Bakanı’nın Irak’tan sonraki durağı ise NATO dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceği Brüksel olacak. Kerry’nin buradaki gündeminin de Irak’taki gelişmeler olması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG