Erişilebilirlik

Kerry’den IŞİD’e Karşı Yakın İşbirliği Çağrısı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Antalya'da

Antalya’da NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD militanlarına karşı mücadelede müttefik ülkeler arasında daha yakın işbirliği çağrısı yaptı.

Antalya’da NATO zirvesi kapsamı dışında ayrı bir konuşma yapan Kerry, bu çağrısını Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine yönelik yapmakla birlikte, IŞİD’le çarpışan tüm koalisyon üyelerine de seslendi. Kerry, “Körfez İşbirliği Konseyi, diğer dost ülkeler ve Amerika’nın, teröre ve bölgesel istikrarı hedef alan diğer eylemlere karşı baskı kurulmasına kritik yardımı olacak daha net bir savunma anlaşmasına” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşuyor. Uzmanlar bu ülkelerden bazılarının önceliklerini IŞİD’le mücadeleden öte Beşar Esat rejimini devirmeye verdiğini savunuyor.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısına ev sahipliği yapan Türkiye de uzun bir süredir Washington’un IŞİD politikalarını eleştiriyor. Türkiye, Esat rejimine son verilmesi durumunda, bunun Suriye’ye istikrar getireceğini, doğal olarak da IŞİD gibi tehditleri bitireceğini savunuyor.

Antalya’daki NATO toplantısı, aynı zamanda eğit-donat programının başladığı döneme denk geliyor. Ankara’nın eğitilecek muhaliflerin yalnızca IŞİD değil, Esat rejimine karşı da savaşması konusundaki ısrarı yüzünden programda gecikme yaşandığı bildiriliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Antalya’daki toplantısından önce yaptığı açıklamada, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına ağırlık vermiş, toplantının gündeminde de IŞİD’le mücadeleye yer verileceğini söylemişti.

NATO Bakanlar Kurulu toplantısında Ukrayna’daki kriz de önemli yer işgal edecek. Mevcut durumdan Rusya’yı suçlayan Stoltenberg, Moskova yanlısı ayrılıkçılar üzerinde nüfuz kurmamasından dolayı bu ülkeyi eleştirdi. Rusya ise, ayrılıkçılara destek vermediğini savunuyor.

Dün Soçi’de Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bir araya gelen Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, Antalya’ya geldiğinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki çatışmalara son verecek bir barış anlaşmasına uyma konusunda Rusya ve ayrılıkçılar açısından kritik bir aşamaya gelindiğini vurguladı.

Kerry Antalya’daki NATO toplantısının hemen ardından Washington’a geçecek ve Başkan Obama’nın Körfez liderleriyle yapacağı zirveye katılacak.

Körfez liderleri, Obama yönetiminin İran’la yaptığı nükleer anlaşmadan kaygılı. Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye Sünni devletler, Şii İran’ı bir tehdit olarak görmeseler bile bölgesel bir rakip olarak görüyorlar. Bu ülkede bundan dolayı, Tahran ve Washington arasında yumuşayan ilişkilerden kaygı duyuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG