Erişilebilirlik

Kerry: ‘Demokrasiye Saygı NATO Üyeliğinin Koşuludur’


ABD, Türkiye’deki darbe teşebbüsü ile ilgili peş peşe açıklamalarını sürdürüyor ancak Washington Post gazetesi son olarak, Dışişleri Bakanı Kerry'nin, “Türkiye’nin NATO üyeliği tehlikeye girebilir” dediğini yazdı. Bu açıklamaya tepki de gecikmedi. Türk basını, Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nden üst düzey bir yetkilinin haberi yalanladığını aktardı. Washington Post gazetesi haberi geri çekmese de bir düzeltme yayınladı. Gazetenin yeni haber metnine göre Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk hükümetinin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne olan saygısını sürdüreceği konusunda güvence verdiğini söyledi. John Kerry, NATO’nun bu uygulamaları kontrol edeceği uyarısında da bulundu. Amerika Dışişleri Bakanı, “Açıkçası, çok sayıda kişi, gayet hızlı bir şekilde tutuklandı. Önümüzdeki günlerde, ihtiyatlı ve dikkatli incelemelerin seviyesi çok önemli olacak” dedi ve Türkiye'yle, gerilemeye yol açmadan yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmeyi umduğunu vurguladı.

Washington Post’un haberine göre, Kerry, Türk hükümetine darbe girişimi sonrasında anayasal düzeni zedeleyecek adımlar atılmaması uyarısında bulundu; “Demokrasiye saygı da NATO üyeliğinin bir koşuludur” dedi.

Kerry bu açıklamaları Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptı. Avrupa Birliği’nin Dış Politika Temsilcisi Frederica Mogherini de darbe girişimi sonrası, gündeme gelen idam cezasıyla ilgili olarak Türkiye’yi uyardı, idam cezası uygulanan bir ülkenin Avrupa Birliği’ne üye olamayacağını hatırlattı.

Kerry dün CNN televizyonuna da açıklamalar yaptı. Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan ‘State of the Union’ programına konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Darbe ile ilgili ayrıntıları bilmiyoruz. Bence Türk hükümetinin kendisi de kimin ne ölçüde bu olaya dahil olduğunu anlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Kerry, darbe girişiminin IŞİD’le mücadeleyi etkileyip-etkilemediğiyle ilgili soruya da “Oradaki komutanlardan aldıkları bilgi dahilinde bazı küçük gecikmeler yaşandığını, ancak büyük bir aksama olmadığını” söyledi.

“Gülen’in iadesi için resmen başvuru olmadı”

Kerry’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumartesi günü ABD’den Fethulllah Gülen’i yakalayarak Türkiye’ye iade etmesi talebinde bulunduğu yolundaki açıklaması da soruldu.

Kerry, bu soruya, “Öncelikle bize iade talebiyle ilgili resmi bir başvuru gelmedi. Gerekli belgeleri de içeren resmi bir paket şeklinde doğrudan Adalet Bakanlığı’na gelmesi gerekiyor bu talebin ki ele alalım bunu. Dün bunu Türk Dışişleri Bakanı'na da açıkça söyledim. Amerika kimseyi barındırmıyor. Herhangi birşeyin olmasını engellemeye çalışmıyoruz,” şeklinde yanıt verdi.

Kerry şunları söyledi: “Her zaman şunu söyledik: Bizim mahkemelerimizin böylesi bir talebi onaylayabilmesi için gerekli olan, iade standartlarına uygun sağlam ve hukuki bir temele dayanan kanıtı bize gösterin. Şimdi bunu bekliyoruz. Tüm bunları bir araya getirdiklerini ve göndereceklerini söylediler. Hukuki standartlarımıza uyduğu takdirde kesinlikle harekete geçeceğimiz taleple ilgili başvuruyu beklerken, Amerika’nın müdahil olduğu suçlamalarının sorumsuzca olduğunu düşünüyorum.”

Kerry, “Amerikan istihbaratının Türkiye’deki darbe girişiminden haberi var mıydı?’ sorusuna ise, “Bence hiçbir istihbaratın, özellikle de Türk istihbaratının haberi yoktu. Birşeylerin olacağına dair işaretler olmaması da darbenin doğasında vardır,” yanıtını verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG