Erişilebilirlik

Kerry: 'Beşar Esat İstifa Etmeli'


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'la

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın istifa etmesi çağrısında bulundu, ancak bu sürecin görüşmeler yoluyla yapılması gerektiğini vurguladı.

Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la bir araya gelen Kerry, Rusya ve İran’dan da, nüfuzlarını Esat’ı, çekilmesini sağlayacak görüşmelere ikna çabalarında kullanmalarını istedi.

“Görüşmeler yapılması gerek” diye konuşan Kerry, “Umarız Rusya, İran ve (Suriye üzerinde) nüfuza sahip diğer ülkeler bu sürece yardımcı olurlar” diye ekledi ve krizin devamına yol açan sorunun Esat’ın görevde kalması olduğunu belirtti.

Öte yandan muhaliflere bağlı Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, cihatçı militanların İdlib’de Esat rejimine bağlı güvenlik güçlerinden 56 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.Rejime bağlı bu savaşçılar Ebu Duhur askeri havaalanında kurşuna dizildi.

Merkezi İngiltere’de bulunan örgüt, idamın birkaç gün önce gerçekleştiğinin de altını çizerek, doğrulama sürecinin zaman aldığını belirtti.

Ebu Duhur havaalanı, Suriye ordusunun İdlib’deki son kalelerinden biriydi ve 9 Eylül’de el Nusra Cephesi’nin eline geçmişti.

İdlib’in merkezi, “Fetih Ordusu” adı verilen ve cihatçı militanların oluşturduğu bir koalisyonun elinde.

Suriye’de beş yıla yakın bir süredir devam eden iç savaş 250 bin kişinin ölümüne yol açtı. Nerdeyse 4 milyon Suriyeli’yse ülkelerini terk etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG