Erişilebilirlik

Kerry Afrika Temaslarına Devam Ediyor


Afrika ülkelerine yaptığı ziyareti sürdüren Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, ziyaretin üçüncü ayağı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gitti

Kerry ve Kongo Devlet Başkanı Joseph Kabila’nın başkent Kinşasa’da yapacağı temaslarda, ülkenin doğusunda faaliyet gösteren isyancılarla mücadele konusunun ele alınması bekleniyor.

Afrika ziyareti sırasında dünyanın diğer bölgelerindeki krizlere değinmeyi de ihmal etmeyen Kerry, Ukrayna’da ayrılıkçı Rus militanlar tarafından bir haftadır rehin tutulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) gözlemcilerinin serbest bırakılma kararını övdü. Kerry ayrıca, Kinşasa’dayken Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la telefon görüşmesi yaptı.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, Kongo’dan önce Güney Sudan’daydı. Kısa bir süre önce bağımsızlığını kazanan genç ülkede istikrar çağrısı yapan Kerry, ülke içinde çatışan rakip gruplardan da barış yapmasını istedi.

Kerry, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya geçmeden önce Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ve isyancıların lideri Riek Maçar’a doğrudan görüşme çağrısı yaptı. Güney Sudan, üç yıl önce bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ülkede baş gösteren iç savaşla boğuşuyor. Kerry, Salva Kiir’in ardından, Riek Maçar’la da telefon görüşmesi yaptı. Amerikalı yetkililer, Maçar’ın Salva Kiir’le doğrudan görüşme sözü vermemekle birlikte, tamamen öneriyi geri çevirmediğini bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, dün Güney Sudan’ın yanı sıra Etiyopya’da temaslarda bulundu. Kerry Etiyopya’da yaptığı konuşmada, Nijerya’da bir ortaokulda şeriatçı Boko Haram örgütü tarafından kaçırıldığına inanılan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 276 kız öğrencinin durumuna değindi. Kerry, Amerika’nın suçluları yargı önüne getirmede Nijerya’nın çabalarına yardım etme sözü verdi. Boko Haram, kaçırma olayını henüz üstlenmedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, aynı zamanda Addis Ababa’da Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmut’la da bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak bu ülkede faaliyet gösteren diğer şeriatçı örgüt el Şebab’la mücadele konuları ele alındı.

Pazartesi günü Washington’a dönmesi beklenen Amerika dışişleri bakanının son olarak Angola’ya uğraması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG