Erişilebilirlik

Kerry: ‘Afganistan’da Yeni Bir Dönem Başlıyor’


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan’daki yeni hükümetin ve siyasi yapılanmanın savaşlardan yıpranmış ülke için bir dönüm noktası olabileceğini belirtti

Dışişleri Bakanı Kerry, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle aylardır sonuçlanamayan seçimde araya girip, iktidar paylaşımında uzlaşmaya varılmasını sağlamıştı.

İktidar paylaşımında Cumhurbaşkanlığı görevini Hamit Karzai’den Eşref Gani devralırken, Abdullah Abdullah ise başbakanlık görevine benzer bir görev üstlendi.

Amerika’nın Sesi Afganistan Bölümü’ne verdiği özel bir demeçte her iki liderin de devlet adamlığını öven Kerry, “Her ikisi de yurtseverliklerini gösterdi” dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Karzai’yi de “çok zeki, ülkesini savunma adına çok yetenekli biri” diye öven Dışişleri Bakanı Kerry, belli konularda görüş ayrılıkları yaşanmasına rağmen Karzai’nin seçim sonrasında, yeni hükümetin barışçıl bir şekilde göreve gelmesini sağlayarak, tarihi bir önem kazandırdığını ve Afganistan’da yeni bir tarihin başlamasına olanak verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gani, göreve geldikten hemen sonra uzun süredir beklenen ve yaklaşık 10 bin Amerikan askerden oluşan bir NATO birliğinin Afganistan'daki görev sürelerini uzatan güvenlik anlaşmasını imzaladı.

Eski Cumhurbaşkanı Karzai, görev yaptığı dönemde yaşanan NATO’nun sivil ölümlerindeki artışa yol açması nedeniyle anlaşmaya karşıydı.

XS
SM
MD
LG