Erişilebilirlik

Kerkük’te Siviller Kenti Terkediyor


Günlerdir Erbil ve Bağdat arasında süren gerilimin adresi, iki tarafın da hak iddia etiği, Kerkük oldu. Günlerdir süren gerilim dün gece silahlı çatışmaya dönüştü. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İstihbarat Teşkilatı'nın (KRSC) açıklaması göre, yerel saatle 23.30 sularında Şii Milis Gücü Haşdi Şabi ve Irak ordu birlikleri Kerkük’ün güney ve Tuzhurmato Kasabasına doğru saldırıya geçti. KRSC, saldırıların Amerikan silahlarıyla yapıldığına dikkat çekti.

Saldırıdan kısa süre sonra Tuzhurmato kasabası Haşdi Şabi birliklerinin denetimine geçti. Merkezi hükümet ise Kerkük havaalanı ile rafineriyi ele geçirdiklerini açıkladı. Ancak bu açıklama Kürt tarafınca yalanlandı. Tuzhurmato’nun rahatlıkla ele geçirilmesine bazı peşmerge birliklerinin çekilmesinin neden olduğu iddia edildi.İddiaya göre, bir süre önce yaşamını yitiren Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani’nin oğluna bağlı bazı birlikler mevzilerini terk etti. Bunun üzerine Kürt güçleri Tuzhurmato’da denetimi kaybetti. Ancak Talabani ailesinden yapılan açıklama iddialar yalanlandı.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Haşdi Şaabi ve Irak ordusu Kerkük’e doğru ilerliyor. Amerika’nın Sesi’nin Kerkük’teki kaynaklardan aldığı bilgilere göre, siviller kenti terk etmeye başladı. Binlerce kişi Erbil’e doğru yola çıktı. Bu arada, bazı siviller de silahların alarak, sokaklarda devriye gezmeye başladı.

Bölgede çatışmalar yer yer sürerken, Kürt yönetimi de uluslararası koalisyonla bir araya geldi. Toplantıda Kerkük’teki durum ele alındı.

Öte yandan Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırıların savaş ilanı olduğu belirtildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi. “İkbalpur komutasındaki İran Pasdaran Ordusu’na bağlı Heşdi Şabi güçleri, Iraklı güçlerin yardımıyla Kerkük ve çevresine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmıştır. Bu saldırı, Kürdistan halkına karşı açık bir savaş ilanıdır. Irak hükümeti, Heşdi Şabi ve Pasdaran Ordusu’nun Kudüs Karargahı tarafından yapılan saldırı, özgürlük talebinde bulunan Kürdistan halkından ve mertçe tavır gösteren kahraman Kerkük halkından intikam almaktır.”

Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği de Kerkük’teki vatandaşlarını uyardı. Elçilik, kentten çıkamayan ya da çıkmak istemeyen vatandaşlarının güvenli bir yere sığınmaları uyarısı yaptı. Büyükelçilik ayrıca, bütün tarafların askeri hareketliliğe son vermesi çağrısı yaptı.

XS
SM
MD
LG