Erişilebilirlik

Kentlerde Yeşil Alanı Arttırma Çabaları


Kentlerde Yeşil Alanı Arttırma Çabaları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
Linki indirmek için

Parklar kent hayatının önemli bir parçası, ancak birçok kentte yeşil alanlar ve çocuk bahçelerinin sayısı oldukça sınırlı. Los Angeles’taki bazı sivil toplum örgütleri bu durumu değiştirmeye çalışıyor

Los Angeles’ın Gardena semtindeki bir ortaokulda gönüllüler yeşil alan yaratmak ve oyun parkı inşa etmek için buluşmuş.

Veli Jennifer Briseno açıkhava alanlarının önemli olduğunu söylüyor: “Yaşları ne olursa herkesin bir oyun alanına ihtiyacı var.”

Okul müdürü Kami Cotler, açık havada oynamanın çocukları dünyaya bağladığını ve bunun sınıflarda mümkün olmadığını söylüyor: “Açık havada toprakla, çamurla oynarken öğrendikleri şeyleri sınıfta işlenen derslerde öğrenme imkanları yok.”

Los Angeles’ta yeni tadilat görmüş Doğal Tarih Müzesi eskiden otopark olarak kullanılan bir alanda açık hava sergiler açarak çocukların eğitimine katkıda bulunuyor. Çocuklar böcekler, kuşlar ve sürüngenleri doğal ortamlarında tanıyor. Peyzaj mimarı Mia Lehrer bu sergilerin ilgi çektiğini söylüyor: “Bahçelerde keyifle dolaşırken bir şeyler de öğreniyorsunuz.”

“Trust for Public Land” adlı bir sivil toplum örgütünün yaptığı bir araştırmaya göre Los Angeles sahip olduğu park alanı bakımından Minneapolis, New York ve San Francisco’nun gerisinde yer alıyor. Örgütten Jodi Delaney parkların çocuklar için önemli olduğunu söylüyor: “Birçok çocuk zamanının %1’ini parklarda oynayarak, %27’siniyse televizyon izleyerek geçiriyor.”

Delaney parkların yetişkinler için de önemli olduğunu belirtiyor. Parklar spor yapmak ve doğayla bağlantı kurmak için ideal alanlar.

Gardena semtindeki oyun parkını KaBOOM isimli yardım kuruluşu yaptırıyor. KaBOOM Amerika genelinde yüzlerce oyun parkı inşa etmiş.

İkinci el araba satan CarMax’ten Vaughn Sigmon parkın inşası için firmasından170 gönüllü getirmiş. Sigmon parkların ve açık hava alanlarının çocuklar için önemli olduğunu, şirketi ve çalışanlarının toplam 30 oyun parkı inşa etme sözü verdiğini söylüyor: “Parklar temiz hava almak ve spor yapmak için en doğru alanlar.”

Bu okulun artık bir oyun parkı var. Böylece Los Angeles’ta çok ihtiyaç duyulan yeşil alanlara ve açık hava oyun parklarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.
XS
SM
MD
LG