Erişilebilirlik

'Kendi İsteğiyle Gitse Ağlamazdı'


PKK tarafından kaçırıldığını savundukları evlatlarının geri dönmesini isteyen aileler, zaman zaman eylemlerine ara verseler de yetkililere yardım çağrısı yapmaya devam ediyor

Her şey, bir grup anne babanın Diyarbakır’ın en işlek meydanında bir aydır süren oturma eylemiyle başladı. Aileler, PKK tarafından kaçırıldığını savundukları evlatlarının geri dönmesini istiyordu. Aradan geçen günlerde, hükümet, Barış ve Demokrasi Partisi BDP’ye yüklendi, BDP ‘ilgimiz yok’ dedi. Partililer, çocukları bulmanın hükümetin görevi olduğunu söyledi, sabırlı olmalarını istedikleri ailelerin hükümet ve istihbarattan para aldığını öne sürdü, çocukların kendi istekleriyle PKK’ya katıldığını savundu. Zaman zaman eylemlerine ara verseler de ‘çocuğumu istiyorum’ diyen ailelerse yetkililere yardım çağrısı yapmaya devam ediyor.

Beytullah Baytok, 18 yaşındaki oğlu Osman’ın PKK tarafından kaçırıldığını iddia ediyor. BDP tarafından dile getirilen ‘kendi rızasıyla’ katılmış olabileceği iddiasına ise Baytok şu sözlerle karşı çıkıyor: “Telefonla bizi aradığında, konuşurken ağlıyordu. O yüzden bizce zorla kaçırıldı. Kendi isteğiyle gitse ağlamazdı. PKK tarafından kaçırıldığını tahmin ediyoruz.”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00
Linki indirmek için

Oğlunun, kendi halinde işe gidip gelen, namaz kılan sakin yapıya sahip bir genç olduğunu söyleyen baba Beytullah Baytok, “hatta kendinden küçük kardeşlerine ‘kimsenin başına bela olmayın’ dediğini söylüyor. “14 yaşındaki kızım okuldan sonra kayboldu”

PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilenlerin çoğunluğunun 18 yaşından küçük olduğu belirtiliyor. Diyarbakır’da eylem yapan Sacit Buz da çocuğunun evine dönmesi için oturma eylemine katılan babalardan. 14 yaşındaki kızının 20 gün önce okuldan sonra kaybolduğunu söylüyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00
Linki indirmek için

Sacit Buz, şu ana kadar herhangi bir gelişme olmamasından rahatsız ve kızının biran önce evine dönmesini istiyor.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG