Erişilebilirlik

Kemal Kılıçdaroğlu Londra'da


CHP Genel Başkanı Londra'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk durağı İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ydı.

İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan’la bir araya geldi.
Basına kapalı olarak gerçekleşen Kılıçdaroğlu-Duncan görüşmesi 40 dakika sürdü.
Görüşmede Genel Başkan Yardımcıları Öztürk Yılmaz ve Aykut Erdoğdu ile milletvekilleri İlhan Kesici, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak ve Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç’tan oluşan heyet Kılıçdaroğlu’na eşlik etti.

Görüşmeyle ilgili habercilere bilgi veren Öztürk Yılmaz, Türkiye’deki siyasi sürecin ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığını söyledi. Yılmaz ayrıca ana muhalefet partisi olarak CHP’nin iki ülke arasındaki ilişkiler bağlamında neler yapabileceğine ilişkin görüşlerini de Duncan’la paylaştıklarını belirtti.

Yılmaz, "yapıcı ve yararlı" geçtiğini ifade ettiği görüşmede, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) sürecinin de gündeme geldiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun bu hafta boyunca Londra'da önemli temasları olacak. İngiltere İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn ile iki ülke ilişkilerine dair son gelişmeleri konuşacak. Ayrıca İngiltere Kraliyet Dışilişkiler Enstitüsü Chatham House'da Suriye, güvenlik ve terör gibi başlıkların konuşulduğu bir toplantıda görüşlerini paylaşacak.

XS
SM
MD
LG