Erişilebilirlik

KBY: 'IŞİD Kimyasal Silah Kullandı'


Açıklamada 23 Ocak'taki saldırının düzenlendiği bölgeden alınan örneklerde yapılan laboratuvar incelemesinde klor gazı izine rastlandığı kaydedildi.

Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi, IŞİD militanlarının Peşmerge güçlerine karşı kimyasal silah kullandığı yönünde kanıtlar olduğunu bildirdi.

KBY tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde geçen Ocak ayında düzenlenen intihar saldırısında klor gazı kullanıldığı belirtiliyor.

Açıklamada saldırının düzenlendiği bölgeden alınan örneklerde yapılan laboratuvar incelemesinde klor gazı izine rastlandığı ve incelemeyi yapan laboratuvarın IŞİD’le mücadele koalisyonuna katılan ülkelerden birinde olduğu kaydedildi. Kürt yetkililer bu ülkenin adını vermedi.

İntihar saldırısı 23 Ocak’ta, halen IŞİD’in elinde bulunan Musul ve Suriye sınırı arasında düzenlendi. IŞİD’in Irak ve Suriye’de daha önce düzenlediği saldırılarda da klor gazı kullandığı iddia ediliyordu.

Kürt yetkililerin açıklaması bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Bu arada Irak ordusu Şii milislerle birlikte IŞİD’in elindeki Tikrit’e düzenlediği operasyona iki gündür ara vermiş durumda. IŞİD’in yerleştirdiği keskin nişancı, mayın ve bubi tuzakları operasyonun yavaşlamasına yol açtı. Ancak Irak ordusu, kısmen bazı bölgeleri ele geçirmiş durumda.

Iraklı komutanlar, kenti tamamen ele geçirme stratejisi üzerinde çalışıyor.

Bağdat’ın 140 kilometre kuzeybatısında bulunan Tikrit, eski diktatör Saddam Hüseyin’in memleketi olması açısından sembolik öneme sahip. Ayrıca kentin IŞİD’in elinden alınması, Irak’ın ikinci büyük kenti ve yine IŞİD’in elinde olan Musul’un kurtarılması sürecinde önemli bir aşama olarak görülüyor.

Mısır’da açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın Tikrit operasyonundaki katkılarından Amerika’nın “haberdar olduğunu ve anladığını” bildirdi. Kerry, Amerika İran’la eşgüdüm içinde olmasa da bu ülkenin IŞİD’e karşı olduklarını bildiklerini söyledi.

Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) başkanı da dünkü açıklamasında IŞİD ne kadar ­sağlam silah ve mali kaynaklara sahip olsa da, yenilmez olmadığının altını çizdi. New York’ta Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşma yapan John Brennan, IŞİD savaşçılarının muharebe deneyimi olduğuna dikkati çekerek, militanların bir gecede yenilgiye uğratılamayacağını söyledi. Amerika önderliğindeki hava saldırılarının IŞİD’i “yumuşattığını” söyleyen Brennan, örgütün “motorunun teklediği” yönünde ciddi işaretler bulunduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG