Erişilebilirlik

Kazakistan Uluslararası Şirketler Grubunu Yolsuzlukla Suçluyor


Kazakistan Uluslararası Şirketler Grubunu Yolsuzlukla Suçluyor

Kazakistan’da mali polis, uluslararası bir enerji konsorsiyumu hakkında 1 milyar 250 milyon dolarlık yolsuzluk soruşturması yürütüyor. İddiaya göre yolsuzluk 2202-2007 yılları arasında yapıldı.

Polis Sözcüsü Murat Zhumanbai İngiliz şirketi BG Grup’la ortak kurulan Karaçaganak Petrol Şirketi’nin hesaplarının KTMG ve Ernst and Young adlı iki uluslararası mali denetim şirketi tarafından incelendiğini açıkladı. Sözcüye göre, soruşturma sonuçları konsorsiyumun, masraflarını aşırı şişirdiğini gösteriyor. Şirketler grubu ayrıca uyguladığı çalışma ve işiçi politikaları yüzünden de soruşturmadan geçiyor. İngiliz şirketi iddiaları reddetti.

Karaçaganak, Kazakistan’da faaliyet gösteren en büyük petrol ve doğal gaz şirketi. Şirketler grubunun ortakları, İngiliz BG Şirketi’nin yanısıra İtalyan Eni, Amerikan Chevron ve Rus Lukoil şirketleri. Kazakistan Devlet Petrol şirketi de doğal gaz pazarından pay almak için çalışıyor.

Aybaşında Kazakistan hükümeti, şirketler grubunu izinsiz olarak anlaşmaların dışında 700 milyon dolar değerinde petrol ve doğal gaz üretmekle suçlamıştı.

XS
SM
MD
LG