Erişilebilirlik

Kaza Yapan İtalyan Yolcu Gemisinde Mürettebata Hapis Cezası


4 bin 200’ü aşkın yolcu taşıyan Costa Concordia, 12 Ocak 2012’de Giglio adası açıklarında karaya vurmuş, daha sonra da devrilmişti. Kazada 32 kişi hayatını kaybetti. Yana yatan geminin enkazı hala kaldırılamadı.
İtalya kıyılarında bir buçuk yıl önce yaşanan yolcu gemisi kazasında sorumlu bulunan beş kişiye 18 ila 34 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Yargılananlar arasında geminin kaptanı bulunmuyor.

Dört kişiden oluşan mürettebat ve geminin sahibi Costa Crociere şirketinin bir çalışanı çıkarıldıkları mahkemede suçlarını kabul etti. Ancak bu kişilerin hapis yatıp yatmayacakları kesinlik kazanmadı.

Geminin kaptanıysa ayrı yargılanıyor. Korkakça ve beceriksizce davranarak ölüme sebebiyet vermekle suçlanan 52 yaşındaki Francesco Schettino’nun bir sonraki duruşması 23 Eylül’de. Costa Concordia’nın kaptanı, suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

4 bin 200’ü aşkın yolcu taşıyan Costa Concordia, 12 Ocak 2012’de Giglio adası açıklarında karaya vurmuş, daha sonra da devrilmişti. Kazada 32 kişi hayatını kaybetti. Yana yatan geminin enkazı hala kaldırılamadı. Kaptan Schettino kıyıya fazla yanaşmak ve tamamen tahliye edilmeden gemiyi terk etmekle suçlanıyor, ancak kendisi kaza sırasında denize düştüğünü iddia ediyor.

Bugünkü (Cumartesi) davada en uzun hapis cezasını 30’ar ayla şirketin “kriz koordinatörü” ve kabin amiri aldı. Toscana’daki duruşmada yargılanan bu iki sanığın cezalarını temyize götürebileceği ve hapis yerine zorunlu kamu hizmeti cezası alma yönünde pazarlığa gidebilecekleri bildiriliyor.
XS
SM
MD
LG