Erişilebilirlik

Kayyumlarla Başkanların Bütçe Tartışması


Güneydoğu’da kayyum atanan belediyeleri kazanan isimlerle, kayyumlar arasında borç tartışması başladı.

İlk tartışma Tunceli Belediyesine seçilen Türkiye Komünist Partili Fatih Mehmet Maçoğlu ile iki yılı aşkın süre kayyum olarak görev yapan Vali Tuncay Sonel arasında yaşandı. Maçoğlu görevi devraldıktan sonra yaptığı açıklamada, Belediyeyi 68 milyon 350 bin lira civarında borçla devraldıklarını söyledi.

Bunun üzerine açıklama yapan Vali Soyel, Maçoğlu’nu PKK ile uzlaşmaya çalışmakla suçladı. Soyel açıklamasında, “Tunceli Belediye Başkanlığı görevine başlayan ve daha ilk günden Kayyum Dönemini hedef alan zihniyet bilmelidir ki; kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabasını Kayyum dönemine çamur atarak sağlamaya çalışmaktadır. Biz teröre hizmet eden bir belediye devraldık. Şu an Tunceli’yi huzur şehri olmanın yanı sıra, herkesin imrendiği bir şehir haline getirdik. Tunceli’nin çehresi değişti. Kayyum öncesi 29 Milyon TL borç var iken, bu borcu görev yaptığımız dönem içinde 16 Milyon TL’ ye düşürdük. Ayrıca bu borcu düşürürken görev yaptığımız süre içerisinde 31.7 Milyon TL kredi ile 625 Milyon TL tutarında yıllardır konuşulan ama yapılmayan projeleri hayata geçirdik. Dönem içerisinde yaptığımız yeni yatırımlar ile 12 Milyon TL kira geliri sağlanırken, bunun yanı sıra 6 Milyon TL değerinde de yeni araç filosunu şehrimize kazandırdık. Verdiğimiz rakamlar ve örnekler gösteriyor ki kayyum öncesi belediyenin tüm kaynakları şehirde yaşayanlara değil teröre gittiği ortada iken, kaynaklar yöre insanımızın huzurlu bir kentte yaşamaları için kullanılmıştır. Şehirde yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyeti bizler için önemlidir. Daha ilk günden çamur atılmasını kamuoyunun takdir ve vicdanına bırakıyoruz” dedi.

Benzer bir tartışma Diyarbakır’da da yaşanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini kayyum sıfatıyla yöneten Cumali Atilla’nın belediyeyi 259 milyon borçlandırdığı iddiaları, sosyal medya ve basında yer alınca, belediyeden açıklama yapıldı. İmzasız yapılan açıklamada, iddiaların asılsız olduğu belirtildi. Açıklama şöyle, “Görev süremiz boyunca gerçekleştirdiğimiz belediye hizmetlerimizi, herhangi bir kurum ve kuruluştan borçlanmadan ve nakit kredi kullanmadan gerçekleştirdik. Seçimlerden sonra bazı çevrelerce, sosyal medya başta olmak üzere farklı mecralarda, büyükşehir belediyemizin görev yaptığımız süre içerisinde borçlandığını belirterek kullanılan rakamsal veriler yalan, iftira, hile ve karalamadan ibaret olup gerçeği yansıtmamaktadır. Bu ve benzeri asılsız ve mesnetsiz iddialar için şahıs ve kurum olarak yasal haklarımız saklı tutulmaktadır.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG