Erişilebilirlik

Kayseri’deki Bombalı Saldırı Sonrası HDP Hedefte


hdp fire

İstanbul’un uzak merkezlerinden Beylikdüzü’ndeki bir alışveriş merkezinde bulunan HDP ilçe merkezine giren maskeli bir grup duvara “geldik yoktunuz” yazdı.

Bu sırada içeride meydana gelen patlamada biri polis diğeri güvenlik görevlisi iki kişi yaralandı. Patlamanın nedeni henüz belirlenmiş değil. Ses bombası veya tüp patlaması olduğu iddia ediliyor.

Bugün İstanbul’daki tek HDP saldırısı Beylikdüzü’nde gerçekleşmedi. Kartal, Bağcılar ve Üsküdar’daki ilçe binaları öfkeli kalabalıkların tepkisini çekti.

Tekbir getiren bir grup Bağcılar'da HDP binasına havai fişeklerle saldırırken Kartal’daki HDP binasının da kapısı kırıldı eşyalara zarar verildi.

Ayhan Bilgen: Provokasyonlara fırsat verilerek ne elde edilmek isteniyor?

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, parti binalarına yönelik saldırıların engellenmediğini ifade etti.

Bilgen, “Parti binalarımıza yönelik saldırıları önlemeye yönelik tedbir almayanlar bu provokasyonlara fırsat vererek ne elde etmeye çalışıyor?” diye sordu.

Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki HDP binası kimliği belirsiz kişilerce kurşunlanırken birkaç kişi partinin Çanakkale il merkezini taşladı.

Adana’da gerçekleştirilen saldırıyı ise HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş duyurdu. Beştaş, twitter hesabına “Adana Çukurova ilçe binamıza da saldırı oldu. Saldıranlar, teşvik edenler, göz yumanlar kaosu derinleştirip, demokratik zemini dinamitliyor” yazdı.

HDP’ye yönelik saldırılar yalnız Türkiye’nin batısındaki kentlerle sınırlı kalmadı. HDP Erzincan İl Merkezi’nin önünde bulunan parti tabelası parçalandı.

HDP: Saldırılar himaye ve teşvik ediliyor

Saldırılar üzerine resmi facebook hesabından bir bilgi notu yayınlanan Halkların Demokratik Partisi, saldırıların himaye ve teşvik edildiğini iddia etti.

Bilgi notunda, “Bu gece partimize İstanbul Beykoz, Bayrampaşa, Eyüp, Beylikdüzü, Bağcılar, Üsküdar ve Kartal’da; Erzincan'da; Ankara Yenimahalle'de; Çanakkale’de, Kocaeli Darıca'da ve birçok yerde saldırılar oldu.Yetkililerin telefonlarımıza çıkmamaları, saldırganların kimler tarafından himaye ve teşvik edildiklerini gösteriyor. Bu saldırıları önlemeye yönelik tedbir almayanlar bu provokasyonlara fırsat veriyorlar” dendi.

HDP, partililere tedbirli davranma çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı: Güvenlik kuvvetlerinin tedbir almadığı iddiası gerçek dışı

HDP’ye yanıt, İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. İçişleri Basın Merkezi, akşam saatlerinde yayınladığı açıklamada provokatif eylemler hakkında işlem yapılacağını duyurdu.

Açıklamada, “Bir siyasi partinin kendi binalarına yönelik olarak gerçekleşen eylemlere ‘güvenlik kuvvetlerimizin tedbir almadığına, ayrıca yetkililerin telefonlara cevap vermediğine’ ilişkin değerlendirmeler tamamen gerçek dışıdır.

Provokasyonlara fırsat vermemek üzere, Bakanlığımızca, tüm güvenlik birimlerimize tedbir alınması ve eylem yapanlar hakkında hemen işlem yapılması talimatı verilmiştir” dendi.

İbrahim Karagül: HDP’ye yönelik saldırıları durdurun

Hükümet üyelerinden henüz saldırılarla ilgili her hangi bir açıklama gelmezken özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın görüşleriyle bilinen Yeni Şafak gazetesi genel yayın yönetmeni İbrahim Karagül twitter hesabından HDP’ye yönelik saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu.

Karagül, “İç barış , bir arada yaşam için HDP susturulması değil daha fazla konuşturulması gereken bir partidir. HDP'ye dönük saldırıları durdurun” yazdı

Bu arada TAK’ın 11 Aralık’ta Beşiktaş’ta gerçekleştirdiği çifte saldırıdan sonra başta HDP’nin Ankara’daki genel merkez binası olmak üzere Balıkesir, Konya, İskenderun’daki parti merkezleri çeşitli biçimlerde saldırıya uğramıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG