Erişilebilirlik

Kayıp İranlı Mühendis Washington’da Ortaya Çıktı


Kayıp İranlı Mühendis Washington’da Ortaya Çıktı

Amerika Dışişileri bakanı Hillary Clinton, Washington’daki Pakistan Büyükelçiliğine sığınan İranlı mühendisin ülkesine gitmekte serbest olduğunu açıkladı.

Bir yıl önce ortadan kaybolan Şahram Emiri adlı mühendisin bugün Pakistan’ın Washington Büyükelçiliği’ne sığındığı ortaya çıkmıştı.

Clinton, kendi azusuyla Amerika’da bulunan Emiri’nin dün İran’a gitmeyi planladığını ancak seyahat işlemlerini tamamlayamadığını söyledi.

Tahran hükümeti, Emiri’nin Hac için Suudi Arabistan’a gittiğinde CIA ajanları tarafından kaçırıldığını ve iradesi dışında Amerika’da tutulduğunu öne sürmüştü.

Bir yıl önce ortadan kaybolduğu öne sürülen İranlı nükleer bilimci Şahram Emiri’nin Pakistan’ın Washington Büyükelçiliği’ne sığındığı açıklandı.Tahran hükümeti, Emiri’nin Hac için Suudi Arabistan’a gittiğinde CIA ajanları tarafından kaçırıldığını ve iradesi dışında Amerika’da tutulduğunu öne sürmüştü. Washington bu iddiayı şiddetle reddediyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Amerika ile İran arasında diplomatik ilişki bulunmadığına dikkati çekti ve Emiri'nin büyükelçiliğin İran'ı temsil eden birimine sığındığını söyledi.

CIA tarafından kaçırıldığını ve işkenceye maruz kaldığını ileri süren Emiri, daha önce ise akademik çalışmalar için Amerika’da bulunduğunu bildirmişti. Çelişik iddialar arasında Emiri'nin saf değiştirerek Amerikan istihbaratına, İran'ın nükleer programı hakkında önemli bilgiler sağladığı da var.

Son aylarda İnternet’te Emiri'ye ait olduğu öne sürülen üç ayrı video mesaj yayınlandı. Ancak mesajlar İranlı bilimcinin durumuna açıklık getirmek yerine akıbeti hakkında taban tabana zıt bilgiler içeriyordu.

Geçen ay İran televizyonunda yayınlanan son video mesajda Emiri olduğunu söyleyen bir kişi Amerikan ajanlarından kaçtığını ancak her an yakalanma korkusuyla yaşadığını söyledi. Emiri llk mesajında da Amerikan ve Suudi ajanları tarafından Suudi Arabistan’da kaçırıldığını öne sürmüştü.

Emiri olduğu sanılan bir kişi, bir gün sonra yayınladığı ikinci video mesajında ise, İran’ın nükleer silah programıyla ilişkisi olmadığını, tıp alanında araştırmalar yapmak için Amerika’da bulunduğunu iddia etmişti.

Bazı uzmanlara göre gerçekten Amerika’ya sığınan Emiri, İran’daki yakınlarının ölümle tehdit edilmesi üzerine geri dönmeye karar verdi.

Merkezi Londra’da bulunan Amerikan Enformasyon Güvenlik Konseyi adlı kuruluş uluslararası araştırmalarıyla tanınıyor. Konsey Başkanı Paul Ingram olayı takip edenlerin video mesajlardan ulusal çıkarları doğrultusunda sonuç çıkardıklarını söylüyor.

İngiliz uzman, Emiri ile ilgili iddiaların kendi başına farklı olarak değerlendirilebileceğini ancak bütün olarak ele alındığında sonucun İran’ın tezini doğrular nitelikte olduğunu söylüyor. Nedeni ise Emiri’nin Pakistan’daki Washington Büyükelçiliğine sığınmış olduğunun resmen doğrulanması. Paul Ingram’a göre, Emiri gerçekten CIA ajanları tarafından kaçırıldı ise, Amerika’nın şüphe altındaki kişileri yabancı ülkelerde kaçırıp gizlice sorgulama politikası hala devam ediyor ve hedef alınan kişiler terör zanlılarıyla sınırlı değil.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı,Şahram Emiri'nin Washington’dan derhal İran'a dönmek istediğini ve bunun için hazırlık yapıldığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG