Erişilebilirlik

Kayıp Uçaktan Yeni Sinyaller Alındı


Arama çalışmalarına katılan Avustralya gemisi ve bir keşif uçağı
Enkaz arama ekipleri, Hint Okyanusu’nda kayıp Malezya uçağının kara kutusuna ait olabilecek yeni sualtı sinyalleri aldı.

Avusturlyalı arama koordinatörü Agnus Houston Amerikan donanmasına ait ses dedektörünün Salı günü birbirine yakın iki ayrı yerden gelen sinyaller belirlediğini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Houston, sinyaller yardımıyla enkaz arama bölgesini daraltabileceklerini ancak yine de 75,000 kilometre karelik çok büyük bir alanın söz konusu olduğunu belirtti.
Houston, yetkililerin bölgeye okyanus tabanını taramak üzere bir denizaltı robotu göndermesi için daha fazla sinyale ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

33 gündür kayıp olan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçağın enkaz arama çalışmaları devam ediyor. Kara kutu akülerinin yaklaşık 30 gün dayandığını göz önüne alan yetkililer, enkaza ulaşmak için zamanla yarışıyor.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan ve 239 yolcu taşıyan Malezya Havayollarına ait uçak 8 Mart günü kaybolmuştu.

Yetkililer, herhangi bir sinyal vermeden radardan çıkan uçağın kara kutusunun, bir aydan fazla süredir dünya gündemini meşgul eden esrarı çözmesini umuyor.
XS
SM
MD
LG