Erişilebilirlik

Kayıp Uçaktan Yeni Sinyal Yok


Avustralya gemisinde arama emri bekleyen sualtı robotu
Hint Okyanusunun güneyinde arama ekipleri kayıp Malezya uçağının kara kutusundan geldiği sanılan elektronik sinyallerin yerini acil olarak belirlemeye çalışıyor.

Pazar gününden beri yeni bir sinyal alınmadı. Bir Avustralya gemisine takılı ABD donanmasına ait ses dedektörü iki gün önce uçakların kara kutularının gönderdiği sinyal standartlarına uyan biri 2 saat 33 dakika diğeri 13 dakika süren iki sinyal belirlemişti.

1 saniye aralıkla işitilen sinyallerin 37,5 kilohertz üzerinden alındığı bildiriliyor. Bu radyo frekansı, karakutuların vericilerinin ayarlandığı uluslararası bir standart.

Arama çalışmalarının Avustralyalı koordinatörü Angus Houston düzenlediği basın toplantısında yeni sinyaller alınmazsa okyanus dibinde enkaz aramak için bir sualtı robotu gönderilemeyeceğini açıkladı.

8 Mart’ta Kuala Lumpur’dan Pekin’e giden Malezya Havayolu’na bağlı Boeing 777 uçağıyla temas yolculuğun birinci saatinde hiçbir acil durum sinyali alınmadan kesilmişti.

Yetkililer, uçağın kaçırılma, sabotaja uğrama, ya da mekanik bir arızadan dolayı düşmüş olabileceği olasılıklarını göz ardı etmiyor. Malezyalı yetkililer, ayrıca pilotların kasıtlı olarak uçağı farklı yöne çevirmiş olmalarından kuşku duyuyor.
XS
SM
MD
LG