Erişilebilirlik

Kayıp Seul Belediye Başkanının Cesedi Bulundu


Seul Belediye Başkanı Park Won-soon.

Güney Kore polisi, Perşembe günü kendisinden haber alınamadığı bildirilen Seul Belediye Başkanı Park Won-Soon’un cesedini saatler süren arama operasyonunun ardından Cuma günü sabahın ilk saatlerinde buldu.

Güney Kore’nin yaklaşık 10 milyon nüfuslu başkenti Seul’un belediye başkanı ve ülkenin en etkili siyasetçilerinden Park Won-Soon’un kaybolduğunu kızı polise bildirmişti. Kore polisi, Park Won-Soon’u, telefon sinyalinin en son görüldüğü bölge olan Seul’un kuzeyindeki Sungbuk-dong bölgesinde drone ve köpeklerle arıyordu.

Reuters haber ajansına göre kızı Perşembe günü yerel saatle akşam 17.17’de polise, babasının kayıp olduğunu, telefonunun kapalı olduğunu ve son olarak vasiyeti andıran bir mesaj bıraktığını aktarmıştı.

Park Won-Soon’un sabah 10.40 sıralarında evden siyah bir şapka ve sırt çantasıyla çıktığı ve sabah yapılması planlanan bir toplantısını iptal ettiği belirtilmişti.

Medeni haklar savunucusu ve insan hakları avukatı olan Park Won-Soon, 2011’de Seul Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Haziran ayında bu göreve üçüncü kez seçilen ilk belediye başkanı olmuştu.

Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in lideral Demokrat Parti’sinden bir üye, Park’ın 2022 seçimlerinde liberallerin başkan adayı olması beklenen isimlerden olduğunu kaydetti.

Park Won-Soon, görev başındayken de ülkedeki sosyal ve ekonomik eşitsizliklerle büyük işletmeler ve siyasetçiler arasındaki yolsuzluk bağlarını eleştirmeye devam etti.

Park Won-Soon, başkentin Corona virüsüyle mücadelesinde önde gelen karar alıcı konumundaydı. Seul, Mayıs ayında ülkede önlemlerin hafifletilmesinden bu yana yeniden salgının merkezi haline gelmişti. Yetkililer; gece kulüpleri, kilise ayinleri, e-ticaret depoları ve kapı kapı dolaşan satıcılar aracılığıyla yayılan vakaları takip etmekte zorlanıyor.

2011’den bu yana Seul’un Belediye Başkanı olan Park Won-Soon, eski Cumhurbaşkanı Park Geun-hye’nin 2017’de görevden ayrılmasına kadar devam eden kitlesel protesto gösterilerinde de önemli rol oynamıştı.

2017 yılının Mart ayında görevden resmen alınan Park Geun, yolsuzluk dahil bir dizi suçtan aldığı uzun süreli hapis cezasını çekiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG