Erişilebilirlik

Kayıp Uçak Başka Bölgede Aranıyor


Kayıp Malezya uçağının enkazını arama çalışmaları, Avustralya’ya ait uçakların Hint Okyanusu’nun başka bir bölgesinde su yüzeyinde bazı objeler tespit etmesi üzerine, farklı bir bölgeye kaydırıldı

Kayıp Malezya uçağının enkazını arama çalışmaları, Avustralya’ya ait uçakların Hint Okyanusu’nun başka bir bölgesinde su yüzeyinde bazı objeler tespit etmesi üzerine, farklı bir bölgeye kaydırıldı.

Avustralya Sahil Güvenlik yetkilileri yaptıkları açıklamada, arama ekiplerinin yeni veriler ışığında başka yerlere geçtiğini bildirdi. Arama çalışmalarının Perth kentinin yaklaşık 1850 kilometre batısında sürdürüleceği bildirildi.

Avustralyalı yetkililerin Twitter’dan yaptığı açıklamada, arama uçakları tarafından tespit edilen objelere ait fotoğrafların incelendiği ve doğrulanması gerektiği vurgulandı. Arama gemilerinin, söz konusu bölgeye Cumartesi’den önce ulaşamayacağı da belirtildi.

Arama çalışmaları Cuma gününe kadar Avustralya’nın Perth kentinin yaklaşık 2500 kilometre güneybatısında yürütülüyordu. Ancak incelemeyi sürdüren uzmanlar, uçağın tahmin edilenden çok daha hızlı seyrettiğini ve bu nedenle de daha fazla yakıt kullanarak Hint Okyanusu’nda aldığı mesafenin daha az olduğunu düşünüyor.

Avustralya Sahil Güvenlik Acil Durumlar Genel Müdürü John Young, son gelişmelerin bugüne kadar enkaz arama konusunda alınmış en kayda değer yol olduğunu, ancak önlerinde daha uzun bir süreç bulunduğunu söyledi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuttin Hüseyin, okyanustaki akıntılar gözönünde bulundurulduğunda, uçağın muhtemelen enkazının geçen hafta uydu fotoğraflarında görülen nesnelerin bulunduğu yerle aynı noktada olabileceğini kaydetti.

Hişamuttin ayrıca Tayland ve Japon uydularından kendilerine iletilen fotoğrafların, aramaların daha önce yürütüldüğü bölgeden geldiğini de aktardı.

8 Mart’ta, beraberindeki 239 yolcuyla birlikte sır olan Malezya uçağını arama çalışmaları kötü hava koşulları ve son derece geniş bir alanı kapsayan muhtemel kaza bölgesi nedeniyle aksamalarla devam ediyor.
XS
SM
MD
LG