Erişilebilirlik

Kayıp Uçak Avustralya’ya mı Düştü?


Avustralya tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarında görülen nesnelerin, uçağın enkazı olabileceği düşüncesiyle, kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları, Hint Okyanusu’nun güneyinden daha geniş bir alana kaydırıldı

Avustralya tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarında görülen nesnelerin, uçağın enkazı olabileceği düşüncesiyle, kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları, Hint Okyanusu’nun güneyinden daha geniş bir alana kaydırıldı.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuttin Hüseyin, Avustralya tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarının, 8 Mart’ta 239 yolcusuyla beraber ortadan kaybolan ve uluslararası arama kurtarma çalışmaları yürütülen uçağın akıbetiyle ilgili güvenilir kanıtlar barındırabileceğini söyledi.

Uçağa ait olduğu sanılan parçalar Avustralya’nın batısında yer alan Perth kentinin güneybatı açıklarında, kıyıdan 2500 km uzaklıkta bulundu. Avustralyalı yetkililer, arama çalışmalarının bu bölgeye kaydırıldığını ancak görüş mesafesinin kötü olmasının işlerini zorlaştırdığını bildiriyor.

Çeşitli ülkelerden gönderilen uçak ve gemiler de, arama çalışmalarına destek için bu bölgeye yönlendirildi.

Avustralya’nın yayınladığı çok net olmayan uydu fotoğraflarında deniz yüzeyinde kısmen suya batmış, belirli belirsiz parçalar yer alıyor. Yetkililer, bu parçalardan birinin 24 diğerinin de 5 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott sözkonusu parçaların kayıp uçağın enkazı olma ihtimalini güçlendirdiğini, ancak bunların yerini tam olarak belirlemenin çok zor olduğunu söyledi.

Malezya uçağı kaybolduğundan bu yana, akıbetiyle ilgili çok sayıda iddia ortaya atılmış, yanlış yerlerde arama çalışmaları sürdürülmüştü.

En az 26 ülkenin yardım ettiği ve 7 milyon metrekarelik alanda sürdürülen arama çalışmalarının güney kısmını Avustralya üstlenmişti.

Soruşturmayı sürdüren müfettişler, ileri derecede uçak kullanma bilgisine sahip biri ya da birilerinin uçağı kasıtlı olarak güneye, Hint Okyanusu’na, ya da kuzeye, Orta Asya’ya doğru yönlendirdiğine inanıyor. Soruşturma çerçevesinde terör, pilotun intihar etmesi ve teknik arıza dahil tüm ihtimaller göz önünde bulunduruluyor.

Başkan Barack Obama arama çalışmalarının, Amerika’nın da en önemli önceliklerinden biri olduğunu açıkladı. Obama, bir televizyon kanalına verdiği demeçte Amerika’nın mümkün olan her türlü kaynağı arama çalışmalarına ayırdığını söyledi.
XS
SM
MD
LG