Erişilebilirlik

Kayıp Malezya Uçağında Yeni Bir Umut Işığı


Çin, kayıp Malezya yolcu uçağını arayan bir gemisinin telsizinden “bip” sesi işitildiğini bildirdi. Sesin uçağın karakutusunun yaydığı sinyal olabileceği düşünülüyor

Doğrulanması durumunda bir ay önce 239 yolcu ve mürettebatıyla kaybolan uçağın bulunmasında önemli bir aşamaya gelinmiş olacak. Çin resmi Şinhua haber ajansı, 1 saniye aralıkla işitilen sinyalin 37,5 kilohertz üzerinden alındığını bildirdi. Bu radyo frekansı karakutuların vericilerinin ayarlandığı uluslararası bir standart.

8 Mart’ta Kuala Lumpur’dan Pekin’e giden Malezya Havayolu’na bağlı Boeing 777 uçağıyla temas yolculuğun birinci saatinde kesilmişti.

Açıklamanın ardından Hint Okyanusu’nun güneyinde aramalar sıklaştırıldı. Karakutunun sinyal vericisinin bataryasına biçilen ömrün bir ay olmasından dolayı sinyalin her an kesilebileceği kaygısıyla aramalar yoğunlaştırılmış durumda.

Aramalar özellikle Avustralya’nın Perth kentinin 1700 kilometre kuzeybatısında su altı sonar cihazlarıyla donatılmış gemilerin yanı sıra askeri ve özel uçaklarla yürütülüyor. Çin gemisinden alınan sonar sinyalleri, arama alanının çok az dışında saptandı.

MH370 sefer sayılı uçakla irtibat, hiçbir acil durum sinyali alınmadan kesilmişti. Yetkililer, uçağın kaçırılma, sabotaja uğrama, ya da mekanik bir arızadan dolayı düşmüş olabileceği olasılıklarını göz ardı etmiyor. Malezyalı yetkililer, ayrıca pilotların kasıtlı olarak uçağı farklı yöne çevirmiş olmalarından kuşku duyuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG