Erişilebilirlik

Kavanaugh’ya İkinci Suçlama


The New Yorker dergisi Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday Brett Kavanaugh’la ilgili ikinci bir cinsel istismar suçlamasını gündeme getirdi.

Dergi, 1983-1984 akademik yılında gerçekleştiği belirtilen olayı iki senatörün araştırdığını belirtti.

Derginin haberine göre olay Kavanaugh’un Yale Üniversitesi’nde eğitim aldığı bir dönemde gerçekleşti.

Kavanaugh’nun Yale’den sınıf arkadaşı olan Deborah Ramirez,The New Yorker’a yaptığı açıklamada, Kavanaugh’nun bir parti sırasında cinsel organını gösterdiğini belirtti.

Habere göre suçlamayı yönelten ve şu anda 53 yaşında olan Deborah Ramirez olay sırasında içkili olduğunu ve bazı boşluklar olduğunu kabul etti. Ancak Ramirez, dergiye yaptığı açıklamada bir avukatla konuşmasının ardından kendine güven geldiğini belirtti.

The New Yorker, Kavanaugh’ya yöneltilen ikinci suçlamayla ilgili bir görgü tanığı bulamadığını kaydediyor.

İkinci suçlama, Kavanaugh’ya ilk suçlamayı yönelten Christine Blasey Ford’un Senato’da ifade vermeyi kabul etmesinin hemen ardından geldi.

Kavanaugh yayınladığı mesajda ikinci suçlamayı da reddetti.

Trump'tan destek

Trump da Kavanaugh’ya destek verdi. Amerika Başkanı BM binasına girişte gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, “Kavanaugh iyi, seçkin biri. Sonuna kadar yanındayım” dedi. Amerika Başkanı Kavanaugh'ya yöneltilen suçlamaları ispatlanmamış ve siyasi olarak niteledi.

Beyaz Saray’dan da Pazar akşamı Kavanaugh’a destek açıklaması yayınlanmıştı.

Kavanaugh’nun Yale’den bazı sınıf arkadaşları onun asla böyle bir şey yapmayacağını belirttiler. Ancak Ramirez’in de bazı sınıf arkadaşları Ramirez’in dürüstlüğüne dikkat çektiler ve Kavanaugh’yu sık sık içkili hatırladıklarını belirttiler.

Kavanaugh'ya yönelik ilk suçlamayı gündeme getiren Ford'un ise Perşembe günü Senato Adalet Komisyonu'nda ifade vermesi bekleniyor.

Kavanaugh’nun Anayasa Mahkemesi üyesi olabilmesi için önce 21 üyeli Senato Adalet Komisyonu, ardından da Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG