Erişilebilirlik

Katliamdan Kurtuldu Mühendis Oldu


Bugün Halepçe katliamının 28’nci yıldönümü. Geride 5 bin ölü bırakan katliam onlarca çocuğu da ailesiz bıraktı. Bunlardan biri de Zimnako Muhammed. Öldü diye adına mezar bile yapıldı. O ise yıllar sonra ailesini buldu, okudu, bilgisayar mühendisi oldu.

Zimnako Muhammed, Baas rejiminin 28 yıl önce gerçekleştirdiği kimyasal saldırıdan kurtulmuş bir Halepçeli. Baas rejiminin kimyasal bombalarla Halepçe’ye saldırdığı 1988 yılında 3 aylık bir bebekti. Kimyasal bombalar Halepçe'yi yakarken Muhammed'in dördü kız beş kardeşi ve babası hayatını kaybetti. Aileden sadece Zimnako ve annesi Fatima kaldı.Onlar da birbirlerinden ayrı düştüler.

Saldırıda yaralanan Zimnako, İran askerleri tarafından bulundu. Sahibi çıkmayınca İran’a götürüldü. İranlı bir aile tarafından evlatlık alındı. Aile ona Ali adını verdi. Yeni bir kimliğe ve aileye kavuşmuştu artık. İranlı annesi 8 yaşına gelince uzmanların tavsiyesi üzerine Zimnako’ya gerçeği anlatmaya karar verdi. Ve böylece Zimnako, Halepçe katliamını bütün detaylarıyla öğrendi. Artık başka bir ailesi ve başka bir yaşamı olduğunu da biliyordu. Gerçekleri öğrendikten sonraki ruh hali için "Arkadaşlarımla oynarken onlar gibi olmadığımı hissediyordum, onların babası vardı, benim yoktu. Onlar gibi olmadığımı hissediyordum. Yalnız kalıyordum ve ağlıyordum" dedi.

16 yaşındayken İranlı annesini de kaybeden Zimnako,'Hayatımın en kötü günleriydi, tamamen yalnız kaldım, çünkü benim derdimi çeken tek insandı. Ondan sonra 5 yıl tamamen yalnız yaşadım. İran vatandaşı olmadığım için birçok sorunla karşılaşıyordum. Vatandaşların yaptıklarını yapamıyordum, mesela bir takımda futbol bile oynayamıyordum" diye konuştu.

Bu olayın ardından Zimnako Muhammed, gerçek ailesi bulmaya karar verdi. Tahran-Erbil arasında gidip gelen Muhammed, Kürt hükümetinin kayıtlarında Halepçe katliamında kayıp çocuklar olduğunu öğrendi. Çocuklarını arayan 70 aileden 5'inin aradığı çocukların özellikleri Muhammed’e uyuyordu. Bunun üzerine Kürt hükümetine başvuran Muhammed, DNA testi yaptırdı. Zimnako Muhammed, oğlunu arayan Fatima Muhammed Kadir’in oğluydu ve annesi yaşıyordu.

22 yıl sonra annesini bulmanın sevincini yaşayan Muhammed, mutlulukla hüznü bir arada yaşadı. Nedeni ise kardeşleri ve babasının ölümünü yeni öğrenmesiydi. Bu gerçeği öğrendiğinde üzüldüğünü ifade eden Muhammed, "Duygularımı anlatmam çok zor. Uzun süre yalnız kaldım ve yıllar sonra gerçek annemi buldum. Bu duyguyu sadece ben anlarım ve kelimelerle anlatmam mümkün değil. Çok mutlu oldum gerçek annemi bulunca, ancak kardeşlerimi ve babamı kaybettiğimi duyunca üzüldüm. Sevinç ve üzüntüyü bir arada yaşadım" dedi.

Üç aylıkken hayatı değişen Muhammed, annesini bulduğu günün yeni doğum günü olduğunu söylüyor, "Sürekli Allah’a soruyordum, niye iki ailemi de kaybettim. 3 aylıkken asıl ailem gitti, 16 yaşındayken İranlı annem öldü. Annemi bulduğum gün, yeni doğum günümdü" diyor. Muhammed annesine kavuştuktan sonra evlendi ve yeni bir hayat kurdu.

Halepçe katliamında ölenler üç ayrı yerde toplu mezara gömüldü. Ölüler için temsili mezarlar yapılarak, mezar taşlarına isimleri yazıldı. Muhammed mezarlıkta babasının ve kardeşlerinin temsili mezarlarını ararken kendi mezarını buldu. Yetkililer öldüğünü düşünerek bir mezar taşına adını yazmıştı. Ancak yaşadığı ortaya çıkınca ismi hem mezardan hem de Halepçe anıtındaki şehitler listesinden silindi.

Doğduğu topraklara geri döndükten sonra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin eski Başbakanı Berham Salih tarafından burs sağlanan Muhammed, Süleymaniye Amerikan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi almaya başladı. Katliamın 27’inci yılında okuldan mezun olan Muhammed, İsveç’in ünlü telekomünikasyon şirketi Eriksson’da işe başladı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Muhammed, Halepçe için bir şeyler yapmaya çalışacağını belirterek, “Çalışıp akademik kariyer yapmak istiyorum. Bir gün ülkem ve şehrim için bir şeyler yapmak istiyorum. Halepçe’ye döneceğim ve Halepçe için bir şeyler yapacağım” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG