Erişilebilirlik

Katar’la Anlaşmazlığın Çok Uzadığı Uyarısını Yapan Pompeo Riyad’da


Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Katar ve Körfez ülkeleri arasındaki anlaşmazlığın çok uzadığını belirtti ve bunun İran’a karşı koymak için gerekli olan bölgesel birliği tehdit ettiğini söyledi.

2017 Haziran ayında Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Katar’ı teröre ve İran’a destek vermekle suçlayıp diplomatik, ulaşım ve ticaret ilişkilerini kesmişti.

Pompeo, “bir zorluğumuz varken aynı hedefleri olan ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar yardımcı olmuyor” dedi.

Pompeo bu açıklamayı Suudi Arabistan’a geçmeden önce Ortadoğu turu kapsamında bulunduğu Katar’da yaptı.

Amerika Dışişleri Bakanı, Körfez ülkelerinin birliğinin önümüzdeki günlerde, haftalarda artacağını umduklarını da vurguladı ve Körfez birliğinin Mısır ve Ürdün’ü de kapsayan planlanan Ortadoğu Stratejik İttifakı için hayati olduğunu kaydetti.

Katar ise ülkeye yönelik boykotun bağımsızlığına zarar vermek için uygulandığını belirtiyor.

Pompeo daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, konuyu Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de gündeme getirdiğini ve sorunun yakın zamanda çözüleceğine dair dünden fazla umut görünmediğini ve bundan üzüntü duyduğunu kaydetti.

Pompeo’nun Suudi Arabistan temaslarında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolusluğu’nda öldürülen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tam bir soruşturma konusunda baskı yapması bekleniyor.

Pompeo Riyad’da Suudi Dışişleri Bakanı Adel el Jubeir, Prens Halid bin Salman ve Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisi tarafından karşılandı.

Pompeo’nun Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la da görüşmesi bekleniyor. CIA, Kaşıkçı’nın Selman’ın emriyle öldürüldüğü sonucuna varmıştı.

Türkiye de cinayetin Suudi Arabistan’dan en üst düzeyde gelen emirle gerçekleştiğini belirtmişti.

Suudi yetkililer ise cinayet emrini Veliaht Prens Selman’ın verdiği suçlamalarını reddediyor.

XS
SM
MD
LG