Erişilebilirlik

Katar’a Yeni Yaptırım Yok Şartlı Diyalog Önerisi Var


Katar’la ilişkilerini kesen 4 Arap ülkesi Doha’ya yönelik yeni yaptırım kararı almadı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn dışişleri bakanları Bahreyn’in başkenti Manama’da yaklaşık 8 haftadır devam eden krizi görüşmek için biraraya geldi.

Görüşme sonrası Manama’da ortak basın toplantısı düzenleyen bakanlar, Katar’a yönelik yaptırımları yürürlükte tutacaklarını belirttiler, bununla birlikte Doha’nın değişiklik istediğini göstermesi durumunda diyaloğa da açık olduklarını kaydettiler.

Bahreyn Dışişleri Bakanı, Katar’ın bazı koşulları kabul etmesi durumunda diyaloğun olabileceğini söyledi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el Khalifa, “4 ülke Katar’la terörizme ve aşırıcılara kaynak sağlanmasının durdurulması, diğer ülkelerin içişlerine karışılmaması koşulu ve 13 isteğe vereceği karşılık doğrultusunda diyaloğa hazır”dedi.

Bu arada Suudi devlet ajansı SPA’nın haberine göre Katar’a ambargo uygulayan söz konusu 4 ülke acil durumlarda Katar uçaklarının hava sahasını kullanmasına izin verme kararı aldı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn Katar’la Haziran ayının başlarında diplomatik ilişkilerle ulaşımı kesmişti. Bu ülkeler Katar’ı radikallere destek vermek ve diğer Arap devletlerinin içişlerine karışmakla suçlamıştı. Katar suçlamaları reddediyor.

XS
SM
MD
LG