Erişilebilirlik

Katar OPEC'ten Ayrılıyor


Katar, 2019 yılı Ocak ayından itibaren, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten ayrılacağını açıkladı. Açıklamayı Enerji Bakanı Saad el Kaabi yaptı.

El Kaabi söz konusu ayrılık kararının, Katar’ın uluslararası alandaki etkisini uzun vadede arttırmak ve gaz üretimine odaklanma stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. OPEC’in en küçük ülkesi olan Katar, dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısı ülkesi durumunda.

El-Kaabi düzenlediği basın toplantısında, “Katar OPEC üyeliğinden 2019 Ocak ayından itibaren ayrılmaya karar verdi. Kararımızı bu sabah OPEC’e de ilettik” dedi. Katar Enerji Bakanı, ülkesinin bu hafta Viyana’da düzenlenecek olan OPEC toplantısına katılacağını söyledi.

OPEC, 6-7 Aralık’ta düzenlenecek toplantısında Rusya’yla birlikte üretimde kısıntıya gitme konusunu masaya yatıracak.

El Kaabi, 57 yıldır OPEC üyesi olan Katar’ın ayrılık kararı almasının kolay olmadığını, ancak ülkesinin OPEC’in kararları üzerindeki etkisinin çok az olduğunu belirtti.

Enerji Bakanı, ayrılık kararına rağmen Katar’ın, OPEC üyesi olmayan diğer petrol ihraç eden ülkeler gibi verdiği üretim sözlerine riayet edeceğini söyledi.

Enerji Bakanı’nın ayrılık kararına gerekçe gösterdiği gaz üretimine yoğunlaşma kararı çerçevesinde Katar, yıllık sıvı doğalgaz üretimini 77 milyon tondan 110 milyon tona çıkardı.

Bakan ayrıca OPEC’ten ayrılık kararının, 2017 Haziran ayından bu yana Suudi Arabistan ve diğer 3 Arap ülkesinin Katar’a uyguladığı siyasi ve ekonomik boykotla bir bağlantısının olmadığını da belirtti.

XS
SM
MD
LG