Erişilebilirlik

Katar Krizinin Arkasında Birleşik Arap Emirlikleri mi Var?


Washington Post gazetesi, Amerikan istihbaratına göre Katar’ın resmi haber ajansı ve devlet kurumlarına yapılan bilgisayar korsanlığı saldırısının arkasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin olabileceğini yazdı.

Katar’la başta Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere Arap ülkeleri ve komşuları arasındaki krizi tetikleyen, devletin resmi kurum ve ajansından gelen açıklama olmuştu. Açıklamaya göre Katar emiri Seyh Tamim Bin Hamad El-Thani İran ve Hamas’ı öven açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar Arap ülkeleri tarafından kabul edilemez ilan edilirken, Katar terör ve radikal gruplara destek verdiği gerekçesi ile Arap ülkeleri tarafından ambargoya maruz kalmıştı.

Katar yönetimi ise söz konusu açıklamaların devletin resmi haber ajansı ve kurumlara ait sosyal medya hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğratılarak yapıldığını açıklamıştı.

Washington Post gazetesinde bugün yer alan bir haberde bu saldırının arkasında Birleşik Arap Emirlikleri olabileceği öne sürüldü. Gazete, Amerikan istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde BAE yetkililerinin 23 Mayıs’ta bu amaçla bir toplantı gerçekleştirdiklerini, 24 Mayıs tarihinde de bilgisayar korsanlarının saldırısının meydana geldiğini ifade ediyor. Haberde her ne kadar istihbarat yetkilileri bu bilgiyi vermiş olsalar da BAE’nin doğrudan bu saldırıyı gerçekleştirdiği ya da birileri ile bu saldırının yapılması için anlaştığının net olarak bilinmediğine dikkat çekiliyor.

Haberin ardından bir açıklama yapan Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi, “Haberde iddia edilen BAE’nin Katar’a yönelik bilgisayar saldırısı ile ilgisinin olabileceği iddiası yalandır. Doğru olan birşey varsa o da Katar’ın davranışları, Taliban’dan, Hamas’a ve Kaddafi’ye kadar aşırıcı gruplara verdiği destek ve komşularını istikrarsızlaştırma çabalarıdır” ifadelerini kullandı.

Katar Washington Büyükelçiliği sözcüsü de haber ile ilgili olarak Katar’ın elinde de saldırının Iphone telefonlardan yapıldığı ve bu telefonların Katar’a ambargo uygulayan bu ülkelerden olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı da İngiliz yayın kurumu BBC’ye verdiği demeçte Washington Post’taki haberin doğru olmadığını belirtti.

Suudi Arabistan ve Mısır’ın başını çektiği Arap ülkeleri Katar’a uygulanan ambargonun kaldırılması için 13 maddelik bir talepler listesi sunmuştu. Listede Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması, El Cezire Televizyonunun yayınlarına son verilmesi gibi talepler de vardı. Katar bu taleplerin tamamını reddetti. Amerikan yönetimi dışişleri bakanı Rex Tillerson’ın ziyareti sırasında Katar ile teröre karşı ortak mücadele konusunda bir mutabakat imzalandı ancak ABD Dışişleri Bakanı’nın bölge gezisi sırasındaki çabaları ambargonun kaldırılması için yeterli olmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG