Erişilebilirlik

Katar Krizine Diplomatik Çözüm Çabası Hızlanıyor


Katar krizine diplomatik çözüm çabası hızlanıyor. Bu çerçevede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhhamed Bin Abdulrahman Al Tani ile Cumartesi günü biraraya geleceği belirtildi. Putin’in ise Tani ile görüşmeyeceği kaydedildi.

Putin, Katar Emiri ile telefon görüşmesi yapmış, diyalog çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Orta Afrika ülkesi Çad da Katar’dan büyükelçisini geri çağırdı.

Bununla birlikte Çad sorunun çözülmesi için diyalog çağrısı yaptı.

Çad, Senagal ve Moritanya’nın ardından Katar’dan büyükelçisini çağıran Afrikalı ülkeler arasına katılmış oldu.

Pakistan ise Katar ile ilişkilerine devam etme kararı aldı. İslamabad yönetimi Katar ile varılan 1 milyar dolar değerinde 15 yıllık doğal gaz anlaşmasının devam edeceğini kaydetti.

Katar’ın iddiası

Katar devlet haber ajansına bilgisayar korsanlığı yapıldığı yönünde bir rapor açıkladı. Bu olayın Katar krizinin doğmasında etken olduğu belirtiliyor.

Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Haber Ajansı’nın ilk olarak Nisan ayında yüksek teknik ve metotlar kullanılarak hack’lendiğini belirtti.

Açıklamada, bilgisayar korsanlarının Katar Emiri’ne atfen 24 Mayıs’ta sahte haber yayınladığı kaydedildi.

Söz konusu haberde Emir’in İran ve İsrail ile ilgili tartışmalı yorumları yer alıyordu. Haberler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri medyası tarafından kullanılmıştı.

Bakanlık, saldırıyı kimin yaptığıyla ilgili açıklama yapmadı, bununla birlikte ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İngiliz Suçla Mücadele Komisyonu’na soruşturmaya yardımları için teşekkür etti.

Moskova, Rus bilgisayar korsanlarının yalan haber yayarak Katar ile diğer Arap ülkeleri arasındaki krize neden olduğu iddialarını reddediyor.

Gelişmeler üzerine Bahreyn ülkedeki tek bağımsız gazeteyi kapattı ve iki Associated Press Haber Ajansı dahil bazı gazetecilerin akredite olmasını reddetti.

Birleşik Arap Emirlikleri Katar Havayolları’nın internet sitesine ulaşımı engelledi.

Kuveyt devrede

Kuveyt Emiri de arabuluculuk çabaları çerçevesinde Katar’a gitti.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, Katar Emiri tarafından havaalanında karşılandı.

İki Emir görüşmeler hakkında ayrıntı paylaşmadı. Kuveyt Emiri daha önce Dubai’ye giderek Prens Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum ile görüşmüştü. Maktum, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aynı zamanda Başbakanı.

Kuveyt Emiri çabaları çerçevesinde Suudi Arabistan’a da gitmişti.

Suudi Arabistan liderliğinde, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır, Yemen Katar’ı teröre destek vermekle suçlayarak diplomatik ilişkilerini kesmiş, bu devletlere ilerleyen günlerde başka ülkeler de eklenmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG