Erişilebilirlik

Katar Emiri Türkiye’ye Gidiyor


Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani, Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret ediyor. Şeyh, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkeleri arasındaki krizde Katar’a destek vermişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’la diplomatik ve ticari ilişkileri üç ay önce kesmişti. Katar dünyanın en büyük likit doğalgaz ihracatçısı konumunda.

Körfez ülkeleri, Katar’ın İran’a ve terörizme destek verdiğini öne sürüyor. Katar ise iddiaları reddediyor ve ekonomik boykotun bölgesel reform ve terörle mücadeleye adanmış bağımsız dış politikasını baltalamayı amaçladığını söylüyor.

Katar’daki bir askeri üste 3 bin kadar askerini konuşlandırmaya hazırlanan Türkiye, geçen ay Katar’la birlikte ortak tatbikat yapmıştı. Türkiye Körfez ülkelerinin ambargosunun ardından Doha ile ticaretini de artırmıştı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Şeyh Tamim’in ziyareti doğrulandı, ancak görüşmelerin içeriğiyle ilgili bilgi verilmedi. Körfez krizinde arabuluculuk yapmaya çalışan Kuveyt Başbakanı da aynı zamanda Ankara’yı ziyaret edecek.

XS
SM
MD
LG