Erişilebilirlik

Katar Emiri Avrupa’da Merkel ve Macron’la Görüştü


Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani, Körfez’deki krizin patlak vermesinin ardından ilk kez yaptığı yurt dışı ziyaretlerinde Türkiye’den sonra Almanya’ya ve Fransa’ya gitti.

Katar Emiri Avrupa’da Merkel ve Macron’la Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Katar Emiri Berlin’de yaptığı açıklamada ülkesinin sorunu çözmek için komşularıyla görüşme masasına oturmaya açık olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizin üzerinden 100 gün geçmesine rağmen çözüme ulaşılamamış olmasından kaygı duyduğunu belirtti.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Haziran ayında Katar’la diplomatik ilişkilerini İran’la olan yakınlığı ve teröre destek verdiği iddiası nedeniyle kesmişti.

Katar ise aşırı hareketlere destek verdiğini reddediyor ve krizin siyasi olduğunu iddia ediyor.

Merkel ile görüşmesinin ardından Fransa’ya geçerek Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’la biraraya gelen Katar Emiri görüşmenin ardından basına açıklama yapmadı.

İlk durağı Ankara’ydı

Katar Emiri’nin yurt dışı ziyaretlerinin ilk durağı ise Ankara’ydı. Emir, krizin başlangıcından itibaren ülkesine büyük destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Türkiye, krizin ardından Doha’ya tonlarca gıda yardımı yapmış, ayrıca Katar’daki bir üste asker konuşlandırmıştı.

Arap ülkelerinin Katar’dan taleplerinin arasında ülkedeki tüm Türk askerlerinin geri gönderilmesi, İran ile diplomatik bağların sınırlandırılması, devlet tarafından finanse edilen haber kanalı Al Jazeera’nın kapatılması ve Müslüman Kardeşler ile Lübnan Hizbullahı gibi terörist gruplarla bağların kesilmesi yer alıyor.

Katar talepleri egemenliğine gölge düşürdüğü gerekçesiyle reddetmişti.

XS
SM
MD
LG