Erişilebilirlik

Katar’dan 80 Ülkeye Vize Serbestisi


Suudi Arabistan’ın öncülüğünde dört Arap ülkesinin boykotuna göğüs germeye çalışan ve bir yandan da 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, 80 ülkenin vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırdığını duyurdu.

Katar Havayolları ve yetkililer tarafından açıklanan yeni politikaya göre, çoğunluğu Avrupa’dan 33 ülkenin vatandaşları 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde tek ya da çoklu giriş yaparak 90 gün süreyle Katar’a vizesiz girebilecek. Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve diğer 44 ülkenin vatandaşları da, ilk 30 gün tek ya da çoklu girişle Katar’a vizesiz gidebilecek ve bu süreyi 30 gün daha uzatabilecek.

Enerji zengini Katar’ın ekonomisi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in 2 ay önce kendisine karşı ambargo uygulamaya başlamasından bu yana ciddi darbe aldı.

Katar’ı aşırıcılara destek sağlamakla suçlayan dört Arap ülkesi, Katar’ın özellikle İran’la ilişkilerine ve İslamcı muhalefet gruplarına desteğine tepki gösteriyor. Katar ise terör örgütlerini desteklediği iddiasını reddediyor ve suçlamaların siyasi güdümlü olduğunu savunuyor.

Dört ülke Haziran ayında Katar’la diplomatik ve ulaşım kanallarını kesmiş ve hava sahalarıyla deniz yollarını Katar’a kapatmıştı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG