Erişilebilirlik

Katalonya’da Gözaltına Alınanlar Serbest Bırakıldı


Katalan Bölge mahkemesi, 1 Ekim’de düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde gözaltına alınan altı Katalon yöneticinin şartlı tahliye edilmesine karar verdi. Bugün mahkemeye çıkarılan altı yerel yönetici ifade vermeyi reddetti.

Mahkemeden yapılan açıklamaya göre altı yerel yönetici hakkında itaatsizlik, yetkiyi kötüye kullanma ve zimmete para geçirme gibi suçlardan soruşturma yürütülüyor. Altı kişinin her hafta mahkeme karşısına çıkması gerekiyor.

İspanya’da polis 12 kişiyi bağımsızlık referandumunu düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına almış, bunlardan altısı daha önce serbest bırakılmıştı. Bölgesel hükümet binalarına yapılan baskında 10 milyon oy pusulasına da el konulmuştu.

Üniversitelerde eylem

Ülkede hükümetin Katalanlar’ın bağımsızlık referandumunu önlemeye yönelik girişimlerine tepkiler sürüyor. Barcelona’nın önde gelen üniversitelerindeki öğrenciler de hükümetin referandum nedeniyle uyguladığı baskı politikasını protesto etti. İki bin kadar öğrenci baskının sona ermesi talebiyle biraraya geldi.

Öğrenciler bağımsızlık yanlısı bayraklar ve referanduma destek sloganları içeren pankartlar taşıdılar.

Yüzlerce öğrenci Barcelona Üniversitesi’nin ana kampüsüne girerek işgal eylemi düzenledi.

Öğrenci sendikası temsilcileri, protestoculardan haftasonu boyunca işgali sürdürerek referanduma destek vermelerini istedi.

İspanya Anayasa Mahkemesi referandumun askıya alınmasına karar vermişti, ancak hakimler kararın yasallığını sorguluyor.

Referandum öncesi polis takviyesi

İspanya İçişleri Bakanı, Katalonya bölgesinde düzeni sağlamak ve referandum yapılırsa harekete geçmek için bölgeye çok sayıda destek polis kuvveti takviye ediyor.

Ülkede gözaltıların ardından başlayan protesto gösterileri 24 saatten uzun sürdü. Barcelona yakınındaki Katalan Adliyesi önünde toplanan kalabalığın sayısı binlere ulaştı.

Göstericilerin büyük kısmı geceyi çadırlarla adliyenin önünde geçirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG