Erişilebilirlik

Katalanlar Gözaltıları Protestoyu Sürdürüyor


Barcelona’da ondan fazla Katalan yetkilinin gözaltına alınmasını protesto eden binlerce kişi mahkeme önünde toplandı. Polis operasyonu eyalette bağımsızlık için yapılması planlanan referandumdan hemen önce düzenlenmişti.

Göstericiler, Katalonya için bağımsızlık isteyen sivil bir grubun çağrısıyla uzun süreli protesto eylemlerine başladı.

Savcılığın emriyle hareket eden polisler, Katalonya yönetim binalarına yapılan baskında 10 milyon oy pusulasına el koymuş ve referandumu düzenlediğinden şüphelendiği 12 kişiyi gözaltına almıştı. Katalanların bağımsızlık için referandum talep etmeye başladıkları 2011 yılından bu yana ilk kez yönetimdeki yetkililer, merkezi hükümete bağlı polisler tarafından gözaltına alınıyor.

Bağımsızlık hareketinin itici gücü sayılan Katalan Ulusal Meclisi, protestoculara yerel mahkeme binası önünde toplanmaları çağrısı yaptı.

Bağımsızlık sloganları atıldı

Öğle saatlerine kadar göstericiler, iki futbol sahası büyüklüğündeki alanı doldurdu. “Oy vereceğiz” ve “merhaba demokrasi” sloganları atan kalabalığın bir kısmı da Katalan bağımsızlığının sembolü olan “Estelada” bayrağı taşıyordu.

Polis bölgeyi kordon altına aldı. Bölgeden gelen görüntüler bir protestocunun polis tarafından tartaklandığını gören kalabalığın öfkeyle ıslık çaldığını ve polisi yuhaladığını gösteriyor.

Katalan yetkililerin Çarşamba günü gözaltına alınmaya başlamalarının ardından, bazı göstericiler bölge ekonomi bakanlığının önünde çadır kurdu. Sivil müfettişler burada maliye ve vergi konularında soruşturma yürütmüş ve birçok yetkiliyi gözaltına almıştı.

Bu sırada soruşturma için gelen yetkililerin araçları saldırıya uğradı. Yetkililer bölgeden ancak polis korumasında ayrılabildi.

Başbakan Katalan liderlere seslendi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan liderlere referandumun daha büyük zarara neden olacağını söyledi, ancak Katalan hükümeti referandum konusunda geri adım atmadı.

Katalonya özerk bölgesinin ekonomisi, ülke ekonomisinin beşte birini oluşturuyor. Bölge vergi ve altyapı konularında merkezi hükümete bağlı.

Bölgede 5 milyon 500 bin seçmen var. Anketler bölge halkının referandumdan yana olduğunu, ancak bağımsızlık konusunda çok farklı görüşler bulunduğunu gösteriyor.

Katalanlar Gözaltıları Protestoyu Sürdürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

XS
SM
MD
LG