Erişilebilirlik

Katalan Liderler Hakkında Dava Talebi


İspanya’da eyalet savcısı, görevlerinden azledilen Katalan yetkililer hakkında isyan ve ayaklanmaya teşvik etme suçlarıyla dava açılmasını isteyeceğini belirtti.

Başsavcı Jose Manuel Maza da İspanya’dan ayrılmak için uğraşan Katalonya’nın liderleri için zimmetine para geçirme davası açılması için çağrıda bulundu.

İsyan ve kargaşaya teşvik etme ile zimmete para geçirme suçları için 30’la altı yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor. Hakimlerin ne zaman harekete geçerek savcıların dava açılması talebini yerine getireceği ise bilinmiyor.

Öte yandan nerde olduğu bilinmeyen Katalan lider Carles Puigdemont’un Brüksel’e gittiği haberi geldi. Açıklamayı adını vermeyen bir İspanyol hükümet yetkilisi yaptı.

Ayrılık karşıtları sokağa çıktı

Pazar günü ayrılık karşıtı yüz binlerce kişi Barcelona sokaklarına çıkarak Katalonya’nın bağımsızlık talebini reddettiklerini bildirdi.

“Çok Yaşa İspanya” sloganları atan grup, Katalonya ve Avrupa Birliği bayrakları taşıdı.

Göstericilerin taşıdığı pankartlarda ayrıca “İspanya’nın parçalara bölünmesine izin vermeyeceğiz”, “Susturulan bir ulusun uyanışı” şeklinde yazılar olduğu görüldü.

Ayrılık karşıtı Katalan Sivil Toplumu grubu lideri Alex Ramos, “Geç organize olduk, ancak şu an Katlanların çoğunluğunun artık sessiz kalmayacağını ve susturulmayacağını göstermek için burdayız” diye konuştu.

Organizatörler gösteriye bir milyondan fazla kişinin katıldığını bildirdi, ancak polise göre katılımcıların sayısı 300 bin kadardı.

Cuma günü Katalonya yerel hükümetinin bağımsızlık ilan etmesinin ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya parlamentosunu fesh etmişti.

Rajoy ayrıca 21 Aralık için erken seçim çağrısı yapmış ve Katalonya’nın en yetkili polis memurlarını görevden almıştı.

İspanya hükümet sözcüsü Íñigo Méndez de Vigo, Katalan lider Puigdemont ve diğer liderlerin 21 Aralık’taki seçimlerde yarışabileceklerini duyurdu.

XS
SM
MD
LG