Erişilebilirlik

8 Kasım Amerikan Basınından Özetler


8 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Washington Post bugünkü manşet ve başyazısını bazı eyaletlerde yapılan yerel seçimlere ve seçim sonuçlarına ayırmış. Los Angeles Times ise Başkan Trump'ın 12 günlük Uzakdoğu temasları kapsamındaki Çin ziyaretiyle ilgili habere yer veriyor

Washington Post, dün bazı eyaletlerde yapılan yerel seçimlere ve seçim sonuçlarıyla ilgili yorumlara geniş yer ayırıyor. Gazete, Washington'a komşu Virginia eyaletinde valilik seçimini şu anki Vali Yardımcısı Demokrat Partili Ralph Northam'ın kazanmasının, Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti'ye indirilmiş ağır bir darbe olduğu yorumunda bulunuyor. Habere göre Virginia'daki eyalet valiliği seçimi, Amerika çapında Trump'ın kutuplaştırma ve ayrıştırma politikalarının seçmen tarafından onay alıp-almadığının bir göstergesi haline geldi. 58 yaşındaki eski asker ve çocuk doktoru Northam, oyların yüzde 54'ünü alarak Trump yanlısı rakibi Ed Gillespie'yi mağlup etti ve rahat bir şekilde Virginia'nın bir sonraki valisi oldu. Seçimlerde ayrıca vali yardımcısı, eyalet başsavcısı ve eyalet meclisindeki birçok sandalye de Demokrat Partili adaylar tarafından dolduruldu. Washington Post ayrıca Virginia eyalet meclisine seçilen 33 yaşındaki Danica Roem'in elde ettiği zafere de yer veriyor. Roem'in en büyük özelliği, ilk kez trans bir kadın olduğunu açıkça ifade ederek; Virginia eyalet meclisinin en muhafazakar üyelerinden olan ve eyalet meclisine daha önce 13 kez seçilen rakibi 72 yaşındaki Robert Marshall'ı mağlup ederek seçilmiş olması. LBGT toplumuna karşı düşmanca tavırlarıyla bilinen Marshall'ın trans bir aday tarafından saf dışı bırakılması, gazeteye göre ayrı bir anlam taşıyor. Virginia'nin ilk trans siyasetçisinin zafer elde etmesinde 52 bin 471 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçim bölgesinde kapıları 75 binden kereden fazla çalarak başta trafik yoğunluğu olmak üzere yerel meselelere yönelik çözüm önerilerini anlatması ve sosyal medyayı aktif olarak kullanmasının rolü büyüktü. Cumhuriyetçi aday Marshall'ın rakibi Roem'in cinsel kimliğiyle ilgili saldırgan seçim kampanyasıysa siyaset bilimcilere göre kültür savaşlarının artık seçim kazandırmayacağının bir kanıtı oldu.

Washington Post, bugünkü başyazısını da Virginia valilik seçimlerinde Demokrat Parti'nin elde ettiği zafere ayırmış. Gazete, Northam'ın başarısını, nezaket, incelik, terbiye ve uzlaşının, korku, ırkçılık ve yılgınlığı mağlup etmesi olarak yorumluyor. Başyazı şöyle devam ediyor: “Mütevazı ve kibar Northam, kamuoyu yoklamalarında da önde gidiyordu. Northam'ın zaferi, sadece rakibinin değil, temelde ırk ayrımına dayanan Trump kampanya formüllerinin de seçmen tarafından reddedilmesi anlamına geliyor. Virginialılar, Trump'ın zevksiz, adi ve alaycı kampanya üslubuna karşı çıktı. Güney eyaletlerindeki seçmenler hala Trump'ı destekliyor olabilir. Ama artık Virginia bu eyaletlerden biri değil.”

Los Angeles Times ise Başkan Trump'ın 12 günlük Uzakdoğu temasları kapsamındaki Çin ziyaretiyle ilgili habere yer veriyor. Gazeteye göre Çinliler de, Uzakdoğu turunun bir önceki durakları olan Japonya ve Güney Kore'de olduğu gibi Trump'ı görkemli bir şekilde ağırlamanın ve pohpohlamanın, Amerikan Başkanı'nın yüksek egosunu törpülemek, güvenini kazanmak ve yumuşatmak için en etkili yol olduğunu düşünüyor. Çin'in amacı, Trump'ın Çin'in Kuzey Kore'ye karşı daha sert tavır takınmasına ve ekonomisini daha açık hale getirmesine ilişkin taleplerini zayıflatmak. Brookings Enstitüsü'nden David Dollar'a göre Çin'in stratejisi, Trump'a daha önce hiç görmediği kadar saygı göstermek ama karşılığında hiçbir ödün vermemek. Habere göre Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ise bunun tam tersini iddia ediyor ve Çin'in artık Pyongyang Hükümeti'nin ne kadar büyük bir tehdit unsuru olduğunu artık anladığını kaydediyor.

XS
SM
MD
LG