Erişilebilirlik

4 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Rusya’nın başkanlık seçimlerinin sonucunu değiştirecek şekilde siber müdahale yapacak kapasiteye sahip olmadığını, ancak seçimlerden sonra kamuoyunun aklını karıştırmaya ve seçim sonuçlarının geçerli olup olmadığı konusunda halkı şüphelendirmeye devam edebileceğini bildiriyor. Habere göre istihbarat örgütleri, seçim günü Rusya kaynaklı bir siber saldırı düzenlenmeyeceğinin garantisini veremiyor. Ancak uzmanlar, Amerika’daki seçim sistemi tek bir merkeze bağlı olmadığı için sonuçlarla oynamanın hemen hemen imkansız olduğunu vurguluyor. Washington Post ayrıca seçim sürecinde kamuoyu güvenini zedeleyecek ”son dakika hamlesi” senaryolarının da gerçek olabileceği uyarısında bulunuyor. Gazeteye göre siber korsanların Trump ve Clinton hakkında hazırlanmış bazı uydurma belgeleri seçimden önceki son haftasonunda kamuoyuna sunarak, seçmenlerin akıllarını son dakikada karıştırmaya yönelik çabalar, gerçek olmaktan çok da uzak değil.

Washington Post bugün ana sayfasında Matthew Kasırgası’ndan bir ay sonra, kasırganın en çok tahribata yol açtığı Haiti’nin durumunu ele alan bir haber yayınlamış. Ön sayfada Haitililer’in gıda yardımı kapışmak için verdiği mücadeleyi gösteren bir fotoğraf göze çarpıyor. Kasırgadan sonra Haiti halkının çok ciddi bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı uyarısı yapan gazete, 800 bin kişinin acil gıda yardımı beklediğini bildiriyor. Şu anda yapılan gıda yardımının yeterli olmadığının altını çizen Washington Post, yardım dağıtımları sırasında sık sık izdiham çıktığını, aç kitlelerin şiddete başvurduğunu ve polis müdahalesinde bu hafta başında bir çocuğun öldüğünü hatırlatıyor.

Bu arada gerek Washington Post, gerekse New York Times’ın bugün iç sayfalarında, HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin haberlere yer veriyor. HDP’nin 550 sandalyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde üçüncü parti olduğuna dikkat çeken her iki gazete de Türkiye’de milletvekili dokunulmazlığı olduğu, ancak bu ayrıcalığın HDP milletvekilleri için kısa süre önce kaldırıldığı hatırlatmasında bulunduğunu belirtiyor.

New York Times bugün Musul’un ve genel olarak Irak’ın IŞİD’den temizlenmesinden sonra kenti ve ülkeyi nasıl bir geleceğin beklediğine dair bir değerlendirmeye yer vermiş. Ana sayfada, Musul’dan kaçmaya çalışan halkı gösteren bir fotoğraf da yer alıyor. Gazetenin değerlendirmesine göre, mezhepsel gerginlikler etkin bir biçimde ele alınmadığı sürece IŞİD’den sonra da Irak’ta kan dökülmeye devam edecek. Bu nedenle IŞİD yok edilse de bir başka Sünni ayaklanma, her an ‘hortlayabilir.’ Gazete, Sünni teröristlere karşı askeri zafer elde edilmesinin, Irak’ta hala siyasi bir anlaşma, hatta güven hissiyatı olmadığının altını çiziyor. Sünni aşiretlerin, Kürtler’in, Ezidiler’in, Hıristiyanlar’ın ve İran destekli milislerin sırf IŞİD’le mücadele ortak paydasında birleştiğini hatırlatan New York Times’a göre bu mücadele sona erdikten sonra birbiriyle rakebet içinde olan bu gruplar, kendi önceliklerine geri dönecek.

Bugün Boston Globe ise Amerika’da seçimlerden önceki son haftasonuna girmeden önce Trump ve Clinton’ın kamuoyu yoklamalarındaki durumuna ve yürüttükleri son dakika kampanyalarına göz atıyor. Clinton’ın Ekim ayı ortasında Trump’ın yedi puan önünde olduğunu hatırlatan gazete, Demokrat adayın şu anda iki puan olan avantajına sıkı sıkıya sarıldığını yazıyor. Habere göre Clinton kampanyası, Michigan, Pennsylvania, New Hampshire gibi eyaletlerdeki avantajlı durumu korumak için elinden geleni yapıyor. Ancak Demokrat Parti, seçimi açık ara kazanma hayallerini artık bir kenara bırakmış durumda.

XS
SM
MD
LG