Erişilebilirlik

28 Kasım Amerikan Basınından Özetler


28 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

New York Times, eski Başkan Obama zamanında kurulan Tüketici Mali Koruma Dairesi Başkanı Richard Cordray’in Cuma günü aniden görevden ayrılacağını açıklaması üzerine dairenin başına kimin geçeceği konusunda karmaşa yaşandığını yazıyor. Gazete, hem Cordray’in vekil olarak atadığı Leandra English’in, hem de Beyaz Saray’ın atadığı Mick Mulvaney’nin dairenin başına geçeceklerini iddia ettiklerini, Leandra English’in Mulvaney’nin atanmasını durdurmak için mahkemeye başvurduğunu bildiriyor. Habere göre dairenin başkan vekili Leandra English, Başkan Trump’ın Mick Mulvaney’yi atamasını engellemek için harekete geçti. Gazete, yaşanan karışıklık, 2011’de tüketicileri finans şirketlerinin haksız uygulamalarına karşı korumak amacıyla oluşturulan dairenin gelecekte ne gibi bir rol üstleneceğinin belirlenmesinde etkili olacak. Eski Başkan Obama’nın girişimleriyle, siyasi etkilerden bağımsız olması ve tüketici haklarını koruması esasına dayalı olarak kurulan Tüketici Mali Koruma Dairesi, şimdiye kadar 30 milyona yakın Amerikalı tüketicinin haksız kazanç sağlayan finans şirketlerinden toplam 12 milyar dolar geri ödeme almasını sağlamıştı. Başkan Trump’ın daireye başkan vekili olarak atadığı Mick Mulvaney ise şimdiye kadar daireyi “komiklik” olarak nitelemiş ve bürokrasinin ne kadar kötü işleyebileceğinin en iyi örneği olduğunu kaydetmişti.

New York Times bugün ayrıca vergi yasasını Senato’dan geçirerek yıl bitmeden önce bir başarıya imza atma telaşı içindeki Cumhuriyetçi Parti’nin, tasarıda yer verdiği kapsamlı vergi kesintilerinde ibreyi giderek zenginlerin lehine çevirdiğini bildiriyor. Habere göre vergi kesintisi planı, zenginlerle orta sınıf arasındaki bölünmeyi daha da derinleştirebilir. Cumhuriyetçiler, zaten hali hazırda vergi indirimi alan yüksek gelir grubundaki iş sahiplerinin yeni tasarıdan daha fazla pay alabilmeleri için uğraşıyor. Ancak Demokrat Partililer’le bazı Cumhuriyetçi Partili senatörlerin düşük gelir grubundakiler için getirmeye çalıştığı vergi kesintileri, Senato içinde ivme kazanmıyor, çok da destek bulmuyor. Kongre Bütçe Dairesi, bu hafta yaptığı açıklamada, Senato’nun hazırladığı tasarının mevcut haliyle en büyük zararı yılda 30 bin dolardan az geliri olan Amerikan vatandaşlarına vereceğini, en büyük faydayı ise en yüksek gelir grubundakilerin elde edeceğini öngörüyor. 100 sandalyeli Senato’da 52 sandalyeye sahip olan Cumhuriyetçi Parti, vergi reformu yasasını geçirebilmek için sadece iki oy kaybetme lüksüne sahip. Öte yandan Başkan Trump’la kısa süre önce giriştiği söz düellosuyla adı gündemden düşmeyen Tennessee eyaleti senatörü Bob Corker, tasarı bütçe açığı meselesiyle ilgili kaygıları gidermediği sürece “evet” oyu kullanmayacağını açıkladı. Bütçe açığı konusunda Senatör Corker’la aynı çizgide yer alan Arizona Senatörü Jeff Flake de oyunu “evet” şeklinde kullanmayabileceğinin sinyallerini verdi.

Wall Street Journal ise Papa Francis’in Myanmar’a yaptığı ziyareti ana sayfasına taşımış. Gazete, Papa’nın Myanmar ziyareti sırasında Arakan Müslümanları’na yönelik şiddeti doğrudan gündeme getirmediğini ancak Myanmarlı liderlere, ülkenin demokratikleşme sürecinin tüm etnik ve dini gruplara kucak açmaktan geçtiği mesajı verdiğini yazıyor. Habere göre daha önceki açıklamalarında Arakan Müslümanları’nın Myanmar’da gördüğü muameleyi “zulüm” olarak niteleyen Papa Francis, Myanmar’ın sivil lideri Aung San Suu Kyi ve diğer liderlere hitaben yaptığı konuşmada, Myanmar’da “hiçbir ayrım yapmaksızın her bireyin ve grubun katkıda bulunacağı demokratik bir düzen” kurulması çağrısında bulundu. Papa Francis, uzun zamandır Arakanlı Müslümanlar’ı savunan güçlü bir ses olarak dikkat çekiyordu. Geçen Şubat ayında Arakan Müslümanları’nın sırf İslam dininin şartlarını yerine getirmek istedikleri için işkence gördüklerini kaydeden Papa, Ağustos sonunda yaptığı açıklamadaysa Arakan Müslümanları’nın tüm haklarını almaları çağrısı yapmıştı. Myanmar Katolik Kilisesi Kardinali, Myanmar ziyareti sırasında Papa’dan Arakan Müslümanları meselesine odaklanmaması, Arakanlılar’ın dini azınlık statüsü iddialarını doğrudan desteklemediği sürece Arakan kelimesini telaffuz etmemesi çağrısında bulunmuştu. Gazete, Papa’nın ziyareti sırasında bu çağrıya uyduğunu, ancak Myanmarlı liderlere hitaben yaptığı konuşmada, “bu toprakları vatanı kabul eden herkesin haklarına saygı gösterilmesi gerektiği” ifadelerini kullanmasının Arakan’a atıfta bulunduğu şeklinde yorumlandığını yazıyor.

XS
SM
MD
LG